Разбира се, съветите за съвместно щастие и дълъг семеен живот са повече от 4, но и тези не са за пренебрегване
Внимавайте с обидите
Обидата като начин да повлияеш на партньора си се среща често: „Виж, какво си направила, няма да говоря с теб“. Или начин за отмъщение: „Заради постъпката ти съм ти сърдит“.
Опасността от обидите е като от страстните помирения. Емоциите тихо отшумяват, обидата се забравя. Понякога дори си мислим, че така сме успели да решим проблема. Демонстрирали сме на партньора си, че това ни е било обидно и мислим, че той ще разбере всичко и ще се поправи. Минали сме през задължителния срок за цупене и вече можем да продължим напред. Това е лъжовно чувство, защото проблемът остава да тлее. Никой не знае кога ще се разрази в нов пожар.
Признавайте вината си
За партньора е важно да признаете вината си и искрено да се разкаете. Дори когато конфликтът е изчерпан и сте се помирили, не пестете думите. Това е трудно най-вече за мъжете. Те приемат признанието на грешка като доказателство за липса на мъжественост.
Не си падат по думите, смятат, че е достатъчно да осъзнават в главата си. При жените е обичайно обратното – да си посипват главата с пепел, но да не са искрени.
И двата варианта са фатални за връзката. Признаването на вината има смисъл само ако не се приема като тежест и жертва на достойнството.
Слушайте другия
В разгара на конфликта, когато партньорите обменят обвинения, никой не слуша. Всеки е в състояние на атака или защита, не приема и не предава. Така е устроена психиката ни, че най-напред се опитваме да измислим най-убедително- то опровержение или да отговорим с критика. Но не се замисляме каква е истината. Щом ние мислим, че сме прави, значи наистина сме прави. Опитайте да избегнете тези обичайни заблуди и помислете доколко критиката по ваш адрес е основателна. Не допускайте раздразнението да бяга пред вас и да замъглява разсъдъка ви. Когато се погледнете през погледа на партньора си, по-обективно ще разберете от какво е недоволен той. Успокойте емоциите, накарайте гордостта да замълчи.
Помислете каква е причината за нападките, опитайте се да разберете как той се чувства. По време на това мислено упражнение егото ви ще се смири и ще се поставите на мястото на другия. Не е лесно, нужна е практика.
Разбира се, не винаги критиката е адекватна. Но ако тя не отговаря на реалността, какъв е смисълът да се обиждате? Ами ако пък има зрънце истина?
Помнете положителното
С годините привикваме към достойнствата на своята половинка, приемаме ги като даденост. Затова пък все по-често търсим недостатъците. Те стават най- видни при сравняване с други двойки. Не го правете. Колкото по-рано разберете, че идеални хора няма, толкова по-хармонична ще е връзката ви.
Припомняйте си защо сте се влюбили, изкажете с думи колко сте благодарни за това. На всекиго е приятно да чуе за положителните си страни, пише „Всичко за семейството“. Дори непрекъснато да откривате нови недостатъци на партньора си, търсете и положителни качества.
Add comment