Павлова е името на целувчена торта, украсена с пресни плодове
Тя е много популярна в Нова Зеландия и Австралия, откъдето произхожда. Прави се с блат от белтъчно тесто, сметанов крем и плодове. В родината й я приготвят с ягоди, киви и вътрешността на маракуя, британците я предпочитат украсена с малини. Павлова може да бъде декорирана с всеки сезонен плод. Често я оформят не като цяла торта, а на порции от малки блатове, като всеки е украсен отделно.
Сладкишът е кръстен на руската балерина Анна Матвеевна Павлова, която била на турне в Австралия и Нова Зеландия през 1926 г. Точно кога е измислен десертът обаче не е ясно и това възбудило продължителен спор между новозеландски и австралийски кулинари. Кейт Моуни, биограф на Анна Павлова, установил, че шеф готвачът в един от ресторантите на Уелингтън приготвил тортата през 1926 г., за да го поднесе на балерината по време на турнето й. Но в Австралия са сигурни, че рецептата е създадена от готвача Берт Саше през 1935 г., докато работел в известен хотел. Тортата била поръчана за нечий рожден ден и след като я приготвил, шеф Саше възкликнал: “ Прекрасна и въздушна като Павлова!“ Така тортата получила името си, пише „Всичко за семейството“. Точка на спора поставил антропологът проф. Хелън Лич от университета в Отаго, Нова Зеландия. Тя събрала 667 рецепти от 300 различни източника. В книгата си „История на десерта Павлова: късче от новозеландската кулинарна история“ твърди, че в Австралия първата рецепта била публикувана през 1935 г., а в Нова Зеландия – още през 1929 г.
Тортата се прави от разбити на гъста пяна (понякога със сол) белтъци, към които след това се прибавя захар, бял винен оцет (лимонов сок, лимонтозу), царевично нишесте и ванилия. Сместа се пече, както се пекат целувки, но заради нишестето блатът е с хрупкава коричка, а отвътре остава мек. Целувченото тесто за тортата трябва да е много плътно и гъсто, иначе блатът няма да издържи крема и плодовете. Добре разбитото белтъчно тесто не пада от лъжицата, ако гребнете от него. Изпеченият блат се декорира с разбита сметана и пресни плодове непосредствено преди поднасянето, защото бързо поема влага и ако го украсите предварително, ще развалите вкуса му.
Павлова не е трудна за приготвяне, важно е да спазите тънкостите в рецептата.
За тортата са ви необходими: 4 белтъка, 1 ч.ч. пудра захар, щипка лимонтозу, 2 ч.л. царевично нишесте, 550 мл сладкарска сметана с масленост 30-35%, 500 г пресни плодове.
Приготвяне на торта Павлова в 4 стъпки:
1. Белтъците разбийте на сняг с миксер, като постепенно прибавяйте пресятата пудра захар. Разбивайте 10-ина минути, накрая сложете нишестето и лимонтозуто, размито в 1 с.л. вода, и разбивайте още минута-две.
2. Тавата застелете с хартия за печене, очертайте върху нея кръг с диаметър 20 см и изсипете в него целувченото тесто. С лъжица го дооформете, за да не излиза от кръга, но без да го заглаждате, нека остане вълнообразно. Само леко го натиснете в центъра, за да се образува неголяма вдлъбнатина. Идеята е по форма да напомня балетна пачка, освен това вдлъбнатината ще предпази блата от напукване по време на печенето.
3. Печете в загрята на 150 градуса фурна около 40 мин., без да отваряте фурната. Добре изпеченият блат се покрива със суха, леко златиста коричка. Изключете фурната и оставете блата да изстине напълно вътре при открехната вратичка.
4. Сметаната разбийте до пухкав лъскав крем. Плодовете, изчистени и нарязани, подсушете върху кухненска хартия. Крема сложете върху блата, без да го заглаждате отгоре и отстрани. Върху крема подредете плодовете.
Add comment