Приготвянето на домашна зимнина пак е на мода заради липсата на консерванти, стабилизатори и оцветители в нея
Освен сладка, лютеници и туршии много примамливо е да си затвориш в шишета и буркани прясно изцедени плодови сокове без да ги стерилизираш. Това е възможно с помощта на соковарка.
Уредът бил доста популярен у нас в близкото минало. Обикновено домакинствата се снабдявали с него от Русия, където и днес соковарките широко се ползват за приготвяне на домашни плодови сокове. В момента може да си купите соковарка от големите вериги за бяла техника както и от интернет магазините срещу стотина лева. Какво е добре да знаете при избора и ползването й?
Има два вида соковарки – без и с вграден нагревателен елемент, като електрическа тенджера. Първият вид е по-разпространен и по-практичен, защото се почиства и мие без проблем.
Принципът на работа на соковарката се основава на действието на парата върху плодовете и извличането чрез нея на сока от тях. Има три отделни съда, които се поставят един върху друг. В долния се налива вода, средният е за събиране на сока, горният е т.нар. плодов кош, в който се слагат почистените плодове и се захлупват с капак от закалено стъкло. Водата кипва, парата преминава през плодовете, извлича сока и той кондензира в средния съд. От него излиза тръбичка, по която сокът се стича в затоплени стъклени съдове. Вместимостта на соковарките е различна – от 4 до 20 л. При покупката винаги уточнявайте за коя вместимост става дума – на съда за готовия сок или на плодовия кош, защото по този въпрос често възникват недоразумения. Търсете уред от качествена неръждаема стомана, а ако имате готварски индукционен плот, специално се поинтересувайте дали моделът, на който сте се спрели, е подходящ за нагряване чрез индукция.
Големият плюс на соковарката е, че готовият сок се затваря веднага и няма нужда от допълнителна стерилизация. За целта трябва да напълните шишетата или бурканите до самия ръб, ако има пяна, да я оставите да излезе и да допълните съда. Обработката на плодовете с пара е по-щадяща от изстискването им например с центрофугираща сокоизстисквачка и в сока се запазват повече полезни вещества.
Ако искате все пак да засилите сладостта, може да сложите малко захар или в плодовия кош или на дъното на стъклените съдове.
В соковарка сокът се приготвя относително бавно – един цикъл на обработка трае от 45 мин, до 2 часа, според вида на плода, пише „Всичко за семейството“. Изцеденият плод може да се ползва за приготвяне на мармалад или за направа на сладкиши.
One comment
Шерифе османова
Търся соковарка вместимост 20 литра