Конфликтите между тийнейджърите и техните родители се пораждат не само от факта, че младите често са нетърпими, а майките и бащите са в кризата на средната възраст
Понякога родителите изпитват чувство, което дори не осъзнават – те завиждат на собствените си деца.
„Това е нормално – уверява френският психолог Серж Ефез. – От вас се очаква да обичате безусловно децата си. Съзнателно винаги желаете най-доброто за тях. Подсъзнателно обаче ви е трудно да отстъпите собственото си място в света на сина или дъщеря си.“
Навлизането в пубертета на децата кара родителите внезапно да осъзнаят, че остаряват. Забелязват не само бръчките, но и пропилените си шансове. Дават си сметка, че кръгът от възможностите им се стеснява.
Реакциите им варират от свръхвзискател ност към тийнейджъра, за да засилят контрола си над него, до пълното му пренебрегване. Резултатите и от двата типа поведение не са добри. Някои юноши стават затворени, други търсят подкрепа извън дома, обикновено в лоша компания.
Когато пораснат, се превръщат в потиснати, неамбициозни, неспособни да създават връзки хора.
Какво да направите? Най-напред осъзнайте, че младостта е нещо, което вече сте изживели. Спомнете си не само положителните й страни, но и притесненията и провалите си. Дайте си сметка, че днес сте много по-спокоен, успял и мъдър човек.
Не се срамувайте от себе си. Приемете, че реакцията ви е инстинктивна. От вас зависи да овладеете завистта си, за да помогнете на детето да се развива в правилна посока.
Проявете чувство за хумор. Споделете вълненията си с тийнейджъра и погледнете заедно нещата откъм смешната им страна. Пък и в края на краищата няма нищо лошо в това от време на време да ходите на дискотека, да скочите с бънджи или да се облечете като гимназист/ка.
Важното е поне пред юношата да не показвате колко ви е мъчно за миналото, пише „Всичко за семейството“. Целта ви е да го научите да управлява живота си и да мисли за бъдещето. Затова изтъкнете предимствата да си възрастен. А те не са никак малко.
Add comment