Студът може да окаже сериозно влияние върху здравето, защото продължителното пребиваване при ниски температури прави организма уязвим
Когато телесната температура започне да спада от нормалните 36-37 градуса и слезе до 35, става дума да общо охлаждане. Ако кожата на крайниците или други части на тялото побледнява и се появи болка, свързана със спазъм на кръвоносните съдове и нарушаване на кръвотока, тогава лекарите говорят за измръзване.
По-податливи са твърде слабите хора, подложените на голям стрес, онези, които имат проблеми с кръвоснабдяването на крайниците.
Преохлаждане може да настъпи и при не толкова ниски температури, ако времето е много влажно и ветровито. При силен вятър тялото губи десет пъти по-бързо топлината си.
Колкото и банално да звучи, важно е да бъдете облечени подходящо. Тесните обувки са противопоказани, тъй като затрудняват кръвоснабдяването. Подобен ефект имат и тежките чанти. В студа обеците ускоряват охлаждането на ушите, затова ако не искате да се лишите от накити, задължително носете шапка.
Щом снегът и влагата са проникнали през обувките и краката ви са студени, не бива стоите на едно място. Ходете напред-назад, подскачайте, за да подобрите кръвоснабдяването.
Разтриването със сняг е грешка, могат да се получат наранявания по кожата.
Затоплянето става, като се събуят мокрите обувки и чорапи и краката се обтрият със сухи кърпи или дрехи.
При общо преохлаждане е достатъчно да постоите на топло място и да пиете топли подсладени течности. Така ще сгреете тялото отвътре и отвън. Отлично действие имат топлият, но не горещ зелен чай с мед и лимон или чаша затоплено мляко с мед. Ако ви втриса, вземете подсилваща доза витамини и съчетайте топлия душ с (ав-то)масаж за още по-активно раздвижване на кръвта. Може да приложите и само баня за краката.
Широко разпространеното мнение за сгряващата сила на концентрираните алкохолни напитки не е съвсем вярно. Наистина първите 50 грама разширяват кръвоносните съдове, нормализират кръвообращението и създават усещане за прилив на топлина. Но ако продължите в този дух, ще активизирате отделянето на топлина. Така вместо загряване настъпва преохлаждане на тялото.
Лекарите съветват любителите на планинския туризъм да следят прогнозите за времето, да не подценяват зимната обстановка и да се вслушват в съветите на планинските спасители, пише „Всичко за семейството“. Когато излизат сред природата, желателно е да не са сами, а в компания и задължително добре оборудвани с шапка, предпазни очила, ръкавици, резервен чифт топли чорапи в раницата. Мобилният телефон трябва да е зареден.
Add comment