За правилното развитие на детето са нужни и двамата родители, категорични са психолозите
Години наред ролята на майката бе фаворитизирана, а таткото беше последна инстанция със заплахата „Ще кажа на баща ти!“ През последните десетилетия се обръща все повече внимание на мъжа в семейството при отглеждането и възпитанието на наследниците. Има даже световна кампания „МепСаге“ и тази година дните от 9 до 15 ноември бяха обявени за Седмица на бащата.
Психолозите твърдят, че от ранна възраст детето изследва своя татко, открива много нюанси в природата му, наблюдава начина, по който той присъства в семейството. Първоначално то не може да тълкува неговите реакции и поведение, но възприема и копира отношението му към майката и към децата. Добрият баща вдъхва увереност и спокойствие, затова се възприема като символ на стабилност.
Изследванията показват, че бащите, които са били много активни в заниманията с децата си в предучилищна възраст, са помогнали за развитието на вербалните им умения, на чувството за контрол и самообладание в трудни ситуации. Учените откриват пряка връзка между отделеното внимание от страна на таткото и самочувствието на детето.
Синът има специални отношения с него. Той изпитва потребност да разговаря с главата на семейството, заедно да измислят правила, да се боричкат по мъжки. Таткото служи за пример как трябва да се държи един мъж, показва с действия какво е достойнство, почтеност, уважение и грижа към околните.
Всичко това задава модела, по който синът в бъдеще ще се превърне в добър баща.
Татковците имат важна роля и при отглеждане на момиче. Поведението им е по-меко и деликатно, но е насочено към изграждане на самостоятелна и силна личност. Дъщерите научават, че са достойни да бъдат обичани и уважавани. Когато чувстват бащината подкрепа и закрила, те развиват по-голяма увереност в себе си.
В училищна възраст много полезни се оказват наложените от бащата твърди насоки, придруже: ни от обяснение. Дисциплината е основен възпитателен принцип на таткото. А една от най-важните му задачи е да следи за спазването на правилата и съобразяването с поставените граници. Главата на семейството трябва да се научи да приема спокойно малките грешки на децата и да взема правилни решения за големите. Така взаимоотношенията им почиват на уважение, а не на страх.
Строгостта и дисциплината бащата успешно балансира със забавления. Желателно е да включва децата в собствените си занимания и да ги въвежда постепенно в света на възрастните – да ги води със себе си за риба, да ги взема понякога на работното си място. Разговорите за образование и за избор на професия са много важни, пише „За жената“. Изследванията сочат, че децата, чийто бащи ценят образованието, се представят по-добре в училище.
Add comment