Йонизаторите са модни напоследък уреди, на които разчитаме за здравословна атмосфера вкъщи най-вече през студените и влажни месеци
Те произвеждат отрицателни йони, генерират озон и разпръскват аромати. Смята се, че пречистват въздуха от миризми, прах, алергени, въздушни микроби, спори на плесени и гъбички. Но не са панацея и преди да ги поставим в дома си, е добре да се ограмотим по въпроса и внимателно да прочетем указанието им за употреба.
Затова е много важно, когато купувате йонизатор, да обърнете внимание какъв филтър има. Той задържа голяма част от замърсителите и намалява ефекта от натрупването им около отрицателните йони.
Филтрите може да са няколко вида. Първият обикновено е за по-едри частици и периодично се почиства с прахосмукачка. Биологичният филтър е тъкан, напоена с вещество, което убива някои вредни микроби. Има специфична миризма, която се усеща в стаята и създава дискомфорт. Много по-ефективна е филтърната система плазмен йонизатор, която унищожава едновременно замърсители и микроби. След плазмения йонизатор в съвременните уреди се поставя и филтър за дребни частици НЕРА. Понякога уредите са и с фотокаталитични филтри, други модели пък имат филтър с активен въглен. На каквато и система да се спрете, внимателно проучете кои филтри се сменят и кои може да се почистват периодично. Освен това се убедете, че отговарят на европейските стандарти за безопасност. Много йонизатори имат режим за озониране. Той включва само при неооходимост от обезмирисяване и антибактериална дезинфекция на въздуха, а времето за работата му не бива да надвишава 30 минути дневно. Ако концентрацията на озон превиши определени граници, въздухът може да стане опасен за здравето.
Ползването на уреда в никакъв случай не замества проветряването, пише „Всичко за семейството“. То снабдява помещението с кислород, защото уредът не създава такъв, нито премахва въглеродния диоксид.
Add comment