Много гении са били изключително слаби ученици
В последното си интервю Йордан Радичков признава: „Аз имах все слаби бележки, все тройки имах по български език и литература“
Най-много слаби ученици има сред класиците на руската литература. Не е тайна, че хората, склонни към творчество, трудно усвояват точните науки. Владимир Маяковски например пише в биографията си, че в първите три класа имал само отлични оценки. Но революцията от 1905 г. провалила всичко. Град Кутис, където учи малкият Володя, се оказва острието на революционните събития. По-късно под влияние на по-големите си сестри равнодушното към политиката 11-годишно момче попада в кръга на революционери и успехът му в училище пада. Следват двойка след двойка, но учителите проявяват разбиране за сложността на момента и Маяковски преминава в следващия клас.
След смъртта на бащата през 1906 г. семейството се премества в Москва. Но и там нелегалната работа заменя училището. В резултат в пети клас бъдещият поет окончателно напуска училище, което обаче не му пречи да пише блестящи стихове.
Учението не се удава и на класика на руската литература Антон Павлович Чехов. Звучи фантастично, но той два пъти повтаря класа. Първия път е в трети клас заради двойки по аритметика и география, втория път – в пети клас заради проблем с гръцкия. Дори по прославилата го руска словесност рядко получава повече от тройка.
Лев Николаевич Толстой отрано остава сирак: когато е на две години, умира майка му, а на девет – баща му. Оттогава момчето е отглеждано от роднини. Всички са осигурени хора и младият граф има отлични домашни учители. Но остава равнодушен към обучението. Толстой с гръм и трясък се проваля на кандидатстудентските изпити по руска история и немски език. А по-късно, когато все пак става студент в Казанския университет, повтаря първи курс.
Разорачован от университета, графът изоставя учението и заминава за родовото си имение. Класикът на руската литература така и не получава диплома за висше образование.
Независимо че е крайно любознателен юноша и чете много, Александър Сергеевич Пушкин получава само двойки по математика. Когато в лицея връчват дипломите, най-добрият поет на Русия се оказва предпоследен по успех.
Не по-добре в учението е и Николай Василиевич Гогол, който получава слаби оценки дори за съчиненията си…
Белински три години повтаря първи курс, след което е изключен заради „липса на способности“…
В дипломата на Хегел, чиято философия се преподава в университетите в цял свят, пише: „Доста неизкусен в словото и не се отличава нито с прилежание, нито със знания, особено философски“…
Add comment