Изключително любопитна книга разбуни духовете в Швеция и във всяка друга държава, в която стигна информацията за нея
Шведският психиатър Давид Еберхард е баща на шест деца от три брака. Според неговата теория в книгата му „Как децата взеха властта“ ние, родителите, сме станали твърде либерални във възпитанието си и по този начин сме създали едни малки егоисти и злодеи. За мнозина това твърдение е направо скандално, но все пак нека разберем защо така смята психиатърът.
Еберхард обръща внимание на факта, че в родината му, която иначе се слави с любовта си към децата, вече не е малък броят на ресторантите, в които е забранено за малчугани. Причината според него е, че през последните години хлапетата се отглеждат твърде либерално и когато започнат да крещят и да щуреят на обществени места, никой не им прави забележка. Той отбелязва, че родителите днес са спрели да се държат като отговорни възрастни, защото държат най-много на това да бъдат приятели с децата си. Което не им позволява да имат авторитет пред тях и със сигурност не създава предпоставки децата да знаят какви са допустимите граници на поведение. От което страда обществото, а в бъдеще и самите деца.
Авторът пише, че съвременният начин на живот, който изисква много повече от нас, възрастните, е причина да изоставяме децата си в ежедневието. Едва ли има родител, който да не познава ситуацията, когато се прибира уморен и нервен вкъщи, там го очакват още десетки задачи и не само не може да обърне внимание на децата си, но най-удобно се оказва да ги остави да правят каквото си искат.
А какво искат децата днес? Да гледат телевизия и да висят пред компютъра и таблета. За да не възникват конфликти, защото родителят така или иначе е насъбрал купища стрес през деня, той предпочита да разреши на хлапето всичко, което то желае. Това създава усещане у идващото поколение, че всичко е възможно и позволено, което от своя страна води до огромни разочарования по-нататък в житейския път. Когато порасне, детето ще се сблъска с много невъзможност и, забрани и табута. И щом не е свикнало да му се отказва нищо, как ще ги преодолява?!
Ако си мислим, че само българското образование е в огромна криза, лъжем се!
Шведският психиатър пише, че в родината му образователната система е пред разпад. Той цитира изследване, според което шведските ученици са първенци по бягане от часове и обиди към учителите. В същото време самочувствието на тези деца е огромно. Това идва от „модерното схващане“, че трябва постоянно да хвалим децата си и че не бива да ги критикуваме, за да не ги травмираме. Според Еберхард с подобен тип възпитание ние им вредим жестоко, защото те не израстват с реална преценка за самите себе си.
Въобще книгата повдига много болни въпроси, върху които си струва да помислим, пише „За жената“. И когато следващия път кажем на отрочето си: „Как може тази тъпа учителка да твърди, че не можеш да пееш?! Ти пееш като ангел“, нека се замислим дали с това правим добро за него, или точно обратното.
Add comment