Липосукцията, по-общо наричана липоаспирация или липоскулптура, е една от най-често практикувани операции в света. Тя се изразява в коригиране на тялото, от което се изсмукват локализираните в различните му части мастни клетки. Извършва се с помощта на тръбички, поставени в кожата след малки разрези. Практикува се най-често в областта на бричовете, ханша, задните части и коремната област.
Ако резултатът често е невероятен – видимо по-фин и строен силует и талия (в някои случаи до 2 размера на облеклото), е важно да бъде уточнено, че хирургическата интервенция няма същия ефект при различните типове целулит. Следователно съществува риск „портокаловата кожа“ да се появи отново след операцията. Специалистите често съветват прилагане на липоаспирация в случаи на дълготрайно затлъстяване, свързано с мастен целулит на определени места, в които обаче кожата е още стегната и еластична. Обратно – процедурата няма да има ефект при инфилтриран целулит или такъв на фибрите, тъй като обикновено тогава кожата е отпусната. Дори в случай на мастен целулит обаче се оказва, че само 2/3 от пациентките твърдят, че целулитът им е намалял видимо.
Вторични ефекти, които не са за пренебрегване
Този тип интервенции не минават, без да оставят следи. На първо място са малките белези, дължащи се на разрезите, които въпреки че с времето избледняват, не изчезват напълно. Освен това се налага носене на специални дрехи (ден и нощ) около месец, за да се намалят отоците, което може да предизвика дискомфорт. И не на последно място – остават синини, които изчезват след около 3 седмици, а подутините – след около 2 месеца. Болезнено е. Трябва да знаете също така, че спортове като тенис на корт и баскетбол, както и излагане на слънце, са забранени 1 месец след интервенцията.
Въпреки че е възможно постигането на видими и трайни резултати, както по отношение на силуета, така и на целулитните депа, силно се препоръчва след операцията да избягвате допускането на значителни промени в теглото си и подлагането на драстични диети.
Липоаспирацията се извършва или с локална упойка (за не толкова значителните интервенции) или с пълна анестезия, когато има няколко области за третиране.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment