Въображението допълва реалността в ранна възраст, но някои измислици издават спотаени желания и ниско самочувствие
Фантазирането е неизменна част от детския свят. В ранна възраст хлапетата използват своето въображение, за да си обяснят различни неща от заобикалящата ги среда, тъй като не познават в детайли реалността и нейните закономерности.
В първите години игрите включват повече измислици. И това има своите положителни страни. Психолозите Джеръм и Дороти Сингер от университета в Йеил провеждат проучвания и стигат до следния извод: децата, които не фантазират, докато играят, са по-агресивни и по-често се замесват в сблъсъци със своите връстници. Специалистите отбелязват, че колкото повече децата гледат телевизия, толкова по-малко въображение влагат в игрите си.
Активният въображаем живот помага за развитието на креативността и интелектуалните умения. Когато детето си представя, че прозрачното топче е магически талисман, то се учи да работи със символи и условности. Опитвайки се да реши дали да погледне през топчето и да унищожи дра-кон, или да превърне с него едно листо във фунийка със сладолед, то обмисля чрез фантазията си последствията от избора на различни варианти. Това е точно този тип умение за мислене, което децата трябва да развиват в предучилищна възраст.
Ролята на възрастния е да въведе ясна граница между фантазия и реалност. На 4-5-годишна възраст децата започват да си служат с лъжата и тогава родителите трябва да бъдат особено внимателни. Зад лъжата-фантазия може да се крие спотаено желание, емоционално състояние или поведенчески проблем. Понякога децата фантазират, за да прикрият факт, от който се срамуват или за който не искат да говорят. Ако вашето дете си измисля, че баща му е шеф на голяма фирма, най-вероятно не му достига самочувствие и самоуважение. Причината е същата, когато то се представя с друга самоличност при запознанство. Простичко казано, детето иска да види в лъжата истина.
Тези фантазии не са опасни, но възрастните трябва да ги уловят навреме и да потърсят подходящо решение. Адекватните реакции на родителите помагат на хлапетата да направят ясна разлика между истина и фантазия. От вас зависи да научите вашия син или дъщеря да се чувства комфортно в своя свят, да знае кога и как да действа, пише „Всичко за семейството“.
Add comment