Омега-3 мастните киселини регулират артериалното налягане и предпазват от сърдечносъдови заболявания
Проучванията сочат, че набавени от растителни източници, полезните мазнини дават същите положителни резултати, както прием на някои видове риба. Овесените ядки например са богати на омега-3 мастни киселини. В съчетание с голямото количество целулоза в тях, те ефективно намаляват холестерола и поддържат тонуса на кръвоносните съдове. Колкото по-едри са зърната, толкова повече целулоза има в тях. Подобно действие имат бобът и лещата.
Само 4 часа след консумация на орехи или орехово олио еластичността на кръвоносните съдове се подобрява и се подпомага притокът на кръв, твърдят учени от университета „Пен Стейт“ в Пенсилвания. Според техните проучвания редовната употреба на ядките и добитото от тях масло предпазва от сърдечносъдови заболявания в дългосрочен план. Орехите съдържат аминокиселината аргинин, която участва в редица процеси, протичащи в организма, укрепва имунната система и действа съдоразширяващо.
Често рекламираният в козметиката коензим Q10 всекидневно доставя на сърцето необходимото количество енергия. Освен това подобрява еластичността на кръвоносните съдове и противодейства на хипертонията. Предпазвайки от атеросклеротични изменения, коензим Q10 елиминира техните опасни последици – исхемична болест на сърцето и инфаркт на миокарда. По структура той е сходен с витамин Е и има неговите антиоксидантни свойства. Може да си го набавите от телешкото, свинското и пилешкото, като съдържанието му е по-голямо в сърцето и мускулите. По правило тъканите с високи енергийни нужди са най-богатите източници на коензим Q10. Ценният антиоксидант се открива и в растителни храни – броколи, спанак, нерафинирано соево и палмово масло.
Leave a reply