Повечето хора не могат да си спомнят събитията от детството си. Оказва се, че това е абсолютно нормално.
Съвсем наскоро, учените са успели да намерят биологичните механизми на това, което научната общност нарича „амнезия на детството.“
Въпреки, че децата използват паметта си, за да получат нова информация, много малко възрастни хора могат да си спомнят събитията от живота си, които са се случили преди да навършат три години. Психолозите дори доказват, че на възраст до седем години тези ранни спомени изтрити. Това явление се нарича „амнезия на детството.“ Вестник Memory публикува проучване, в което изследователите, интервюирали деца, чиято възраст е три години да разкажат последните събития в живота си. След това се изследва възможността отново да възпроизведат тези спомени на възраст от пет, шест, седем, осем и девет години. Записали са спомените на децата, а след това са проследили развитието им и са установили кога точно те забравят за тези събития.
Учените отдавна знаят, въз основа на интервюта с възрастни, че най-ранните спомени започват около тригодишна възраст. Зигмунд Фройд въвежда термина „детска амнезия“, за да опише тази загуба на спомените от детството. Но през последните години са получени данни, които показват, че докато децата използват паметта си, за да научат езика и да изучават света около тях, те все още не разполагат с пълна структура на нервната тъкан, която е необходима, за да се образува по-сложна форма на паметта.
Add comment