Щом райската ябълка е дошла от Китай, значи раят ще да е бил там
Змията я е подала първо на китайската Ева и тя не е устояла на вкуса й. Китайците са създали над 2000 сорта – тръпчиви и нетръпчиви. Французите я опитват през 1760 г. и я разпространяват в Европа.
Освен вкусен този плод на плодовете е и лечебен. Има сладко-тръпчив вкус, но е уникален не с него, нито с яркия оранжево-червен цвят, а с лечебните си качества.
Ябълката е подходяща за диабет, за болна щитовидна жлеза, тъй като е богата на йод, за стомашно-чревни проблеми и при малокръвие. Сокът и отварата от плодовете имат отхрачващо действие и са полезни за сърцето.
Антиоксидантите в сока от райска ябълка намаляват мастните натрупвания по стените на артериите и така предпазват от инфаркт и инсулт.
Месестата част на плода се налага върху рани и те зарастват. Стрити сухи листа от ябълката са външно кръвоспиращо средство.
Полезни съставки
Плодът съдържа много захари – главно глюкоза и фруктоза, киселини – лимонена и ябълчена, а също пектинови и багрилни вещества. От витамините най-много е витамин С.
Следват бета-каротин, Bl, В2 и Р. От солите най-много са калиевите, следват фосфорните, калциевите, магнезиевите. Значителни са количествата желязо, манган, мед и йод.
Тези ябълки присъстват в различни диетични менюта и внасят радост в живота на отслабващите. Ядат се предимно сурови, но от тях може да се правят и сладка и конфитюри, желета и сиропи.
Add comment