Тежката храна и алкохолът освен че влияят негативно на храносмилателната ни система, водят и до увреждане на сърцето, бъбреците и нервната ни система.
Не забравяйте, че ако държим на тялото си, трябва и да се грижим за него. А и кой е казал, че е необходимо да впрягаме сетни сили в опита си да погълнем храната, останала от коледната и новогодишната вечеря? Много по-добре е да я изхвърлим, вместо да използваме организма си като кошче за отпадъци. Защото преяждането и преливането почти винаги убиват удоволствието от празниците. Всеки път, когато се храним, стомахът ни отделя киселина. Тя е необходима за пълноценното разграждане на погълнатите от нас продукти. Колкото по-мазно е менюто ни, толкова по-дълго стомахът държи храната в себе си и толкова по-дълго отделя солна киселина. Средно това продължава около 7-8 часа.
Разградените продукти се придвижват в тънките черва, където хранителните вещества се усвояват от организма – за това са необходими още поне 10-12 часа. Според лекарите организмът ни е устроен така, че най-подходящото време за приемане на храна е преди обед. До вечерта стомахът я разгражда, а през нощта я усвоява. На сутринта сме готови да изхвърлим ненужното и да хапнем отново. Когато се нахраним късно, ние не само сме заплашени от натрупване на тлъстини, но и органите на храносмилателната ни система, вместо да си почиват, биват заливани обилно с киселини.
По време на сън ние се отпускаме и това позволява на стомашните, панкреасните и жлъчните сокове да се движат почти безпроблемно по цялата ни храносмилателна система.
Започваме да изпитваме неосъзнати болки от преяждането заради увеличената киселинност в стомаха и формирането на газове в тънките черва. Цялото това страдание несъмнено оказва влияние на мозъка ни и той е принуден на работи активно, за да компенсира неприятното усещане. Въпреки усилията му обаче той не може да се справи с обилното количество храна в тялото ни и така се зараждат кошмарите и непрекъснатото въртене в леглото. Да не говорим за това, че положителният ефект от обилното похапване е кратък. За сметка на това отрицателният е дългосрочен и доста мъчителен.
Тежката храна u алкохолът, освен че влияят негативно на храносмилателната ни система, водят и до увреждане на сърцето, бъбреците и нервната ни система. Панкреасът например отделя големи количества инсулин още с първата хапка. Това може да ни причини хипогликемия, ако не се нахраним, а просто сме хапнали един залък. Така не само натоварваме панкреаса си, но и организма като цяло.
По-солените храни пък водят до проблеми с бъбреците. При нормализиране на хранителния режим (след отминаване на празниците) бъбреците трябва да изнесат всички излишни продукти. Солта обаче задържа водата и това води до тяхното свръхнатоварване. Алкохолът също се обработва от бъбреците. Преяждането води до покачване на кръвното налягане, дори ако то е с нормални стойности. Сърцето често се натоварва при злоупотребата с бонбони, пасти, тлъсти меса или сланина. Това става и след прекаляване с мазни и солени колбаси. Кръвното налягане се покачва включително и от алкохола. За нормална дневна доза се приема 50 мл концентрат и 250 мл вино, категорични са специалистите. Всичко „отгоре“ може да се счита за вредно. Хората, прекалили с червеното вино, шоколада и пикантните храни, често се оплакват от мигрена и хипертония. В състава на тези храни и напитки участва веществото танин, за което се предполага, че има отношение към жестокото главоболие. Такова обаче може да се провокира и от системно преяждане с други храни. Нервната ни система също страда от добре подредената трапеза.
Според лекарите най-уязвими са хората с лабилни нерви – неврастениците, прекаралите инсулт и изпитващите чести световъртежи. Тяхното състояние рязко се влошава след празниците. Затова след преяждане и преливане е необходимо разтоварване. То може да се постигне чрез диета и с помощта на медикаменти. Независимо от това дали човек има здравословни проблеми, или не, всеки трябва да промени хранителния си режим след празниците. Защото така както преяждането уврежда целия организъм, разтоварващото меню се отразява благоприятно на цялото тяло. Диетолозите обаче не препоръчват драстични диети или пълен глад. При лишаването на организма от храна той посяга към запасите си от мастна тъкан в мускулите и въглехидрати в черния дроб. Разграждането на тези вещества натоварва много силно черния дроб и панкреаса. Затова лекарите съветват редовният прием на храна да се запази, но да се намали количеството. Също така е добре да се подбират продукти, които подпомагат дезинтоксикацията на организма – постни и течни храни (супи, сокове, компоти). Голямото количество вода помага за разграждането и изчистването на натрупаните токсини. Газираните напитки обаче трябва да се избягват, тъй като натоварват червата -водят до раздуването им и образуването на газове. Доста хора, стреснати от добавените по празниците килограми, хукват по планини и фитнес зали. Това обаче според лекарите е грешка. Двигателното разтоварване е необходимо, но, подобно на хранителното, с него не бива да се прекалява. Стресът на организма, заставен да спортува активно, е също толкова голям, колкото при преминаването от обилно похапване към пълен глад. Затова е препоръчително да се прави лека гимнастика вкъщи и да се ходи пеш поне 30 минути на ден. Важното е натоварванията да са умерени, защото иначе мускулите отделят млечна киселина, която също е токсична за организма. Затова май е най-добре да се придържаме към правилото на шотландците: „Малко и спокойно“, съветва сп. Story в последния си брой.
Какво да правим след празничните злоупотреби?
Add comment