– Какво налага родителите „да ходят на училище“?
– Нашата неосъзнатост като родители. Факт е, че днес да си родител е различно. Оказва се, че между мен, моите родители и техните родители нещата не се отличават съществено, но между днешните тийнейджъри и нас като родители ситуацията е съвсем друга. И това е обяснимо – смени се ценностната система и моделът на живеене. Днес младите са много по-свободни, докато нашето поколение беше добре дресирано и козируваше по-лесно. Тази сериозна промяна още повече налага срещи и занимания, които дават необходимите знания. Трябва да бъдем адекватни на новия свят и на новите начини на живеене.
– Кои са големите грешки, които допускат родителите?
– На първо място е нежеланието ни да се подложим на съмнение. Всеки мисли, че е прав и дори не му хрумва да си каже: дай да проверя дали не греша, дали това, което изповядвам и смятам за най-правилно, действително е вярното, да сверя часовника, да прочета, да питам. Ние, порасналите, сме пълни с убеждения, които много пъти се оказват абсолютно неадекватни и нездравословни. Имаме и поговорки, които са се запазили, но днес ни водят в грешна посока – например „Дете се целува, докато спи“, „Бий дупе, за да не биеш дупище“ и т.н. Поколения наред те са били прилагани като добра мярка за онзи модел на живеене, но днес са неадекватни и дори разболяват.
– Какво непременно трябва да могат днес родителите?
– Да са готови за новата информация, да сверяват старите си познания с днешните истини, за да знаят кое е вярното. Да учат не с думите си, а с личния си пример, защото децата много повече се учат от това, което им показваме, а не от това, което им казваме.
– Често за проблемите в тийнейджърската възраст обвиняваме средата, в която попадат децата. Как родителите могат да спечелят битката с нея?
– Ще я спечелят тогава, когато са си постлали добре в най-ранна възраст, тоест направили са така, че детето да им вярва. Доверие е ключовата дума. Децата са открити, не се крият, не лъжат. Родителите трябва да са им дали шанс да усвоят важните модели на поведение – умението да покажат слабост, да помолят за помощ, да имат добра самооценка, да знаят, че могат да привличат другите, защото има за какво да ги харесват, да бъдат отворени. И да умеят да отстояват себе си без злина, да могат да казват: не искам, не съм съгласен, не ми харесва. Това им е нужно, за да могат да живеят своя собствен живот, а не да бъдат функция на чужди правила и очаквания. Алкохолът например отнема задръжките, а те са важни, особено когато възпитанието не е било на ниво. Тогава особено силен е ефектът на „заразата“, връстниците са много важни и средата става критерий.
– Ако един тийнейджър прекали с алкохола…
– Тийнейджърите симптом за проблема, който имат родителите му.
– Каква е тяхната адекватна реакция при първото напиване?
– Тя трябва да е насочена не към детето, а към тях самите. Време е да се попитат какво направих и какво не, къде аз сбърках, какво аз изтървах. Защото за да накажат детето за първото напиване, означава да го накажат за грешка, която не е негова, а е тяхна. А чисто практически, трябва да действат в зависимост от това колко е пиян тийнейджърът. Известно е какво помага в такива случаи – повръщане, активен въглен, промивка на стомаха, линейка, ако нещата са толкова сериозни и това се налага. Във всеки случай обаче моментът не е подходящ за каквито и да било санкции, защото детето е неадекватно. Вероятно и то самото е уплашено и безпомощно и в този първи за него такъв момент е необходимо родителите да му бъдат под-крепа. По-късно могат да търсят причините за случилото се, но възрастните трябва първо да ревизират себе си, след това детето.
– Ако то продължи да компенсира липсите в живота си чрез алкохола, какво да предприемат майките и бащите?
– Могат да говорят, да признаят собствените си слабости и грешки, да помолят за извинение, да забранят – зависи от ситуацията. Включително и да проявят твърдост. Има родители, които може да са добри, но нямат сила на характера и са слаби хора. Тогава тийнейджърът се опитва да им се качи на главата, което за него е нормално. Той е във възрастта, когато реже пъпната си връв психически.
– Не са малко случаите, когато деца изпадат в кома след прекомерни количества алкохол. Как се стига дотам?
– С две думи – детският организъм не може да преработи големи количества алкохол. Особено при момичетата, защото женският организъм е програмиран така, че да произвежда по-малко количество от нужните ензими. Затова е много по-опасно, ако едно момиче изпие толкова алкохол, колкото и едно момче.
– Момичетата или момчетата са по-податливи на зависимостите ?
– По полов признак не може да се каже кои са по-податливи, но може да се каже на какви зависимости са по-податливи. Хранителните разстройства се срещат по-често при момичета, алкохолна и наркотична зависимост – при момчета. Това е свързано с мъжкото и женското начало, с начина, по който женският и мъжкият мозък са устроени. Но всички могат да се подадат на зависимости, особено ако в първата година от живота им не им е обръщано внимание непрекъснато. Неустойчив характер развива бебе, което е плакало, без да бъде успокоявано и гушкано, докато все още не говори и не ходи. Докато не е усвоило думите, които го ориентират във времето – то не знае, че има „преди“, има и „после“. Не осъзнава, че има „аз“, има и „ти“. За него, ако я няма мама, няма го и него самото. Тоест плачещото бебе преживява това като умиране и натрупва страх от изоставяне. Трудно се доверява и от там на верига се навързват лошите неща. Днес реално на планетата има милиони хора с такава травма, дори само защото веднага след раждането бебето се отделя от майката.
– Кой е големият тийнейджърски страх?
– Не може да се направи обобщение, зависи от конкретния човек. Те хем искат да бъдат самостоятелни, хем не са узрели за това. Понякога като видят кусурите на родителите, децата протестират, че мама и татко вече не са идеални, а са им нужни такива. Това създава особено отношение към родителите – момичетата и момчетата все още имат нужда те да им бъдат гръб, в същото време виждат, че като всички други имат слабости. И трябва да бъдат наказани за това, че не им позволяват самостоятелността, която искат.
– Колко често трябва да си казваме, че се обичаме?
– Колкото пъти почувстваме и поискаме това. Любовта е панацеята. Но за нея също са нужни много знания. Например опасна е една обсебваща любов на майката, която не оставя детето да си поеме самостоятелно глътка въздух. Същото е и с една недозряла майка, която се вайка и се тръшка при най-малкия проблем и се сърди, все едно тя е бебето. Вредно е и едно вкопчващо или изразено ревниво поведение спрямо децата. Много неща се изживяват като любов, често така и ги наричаме, без изобщо да са любов. Всъщност са си чист егоизъм.
– По какво личи истинската любов?
– Дали те обичам, ще усетиш по баланса – да те приема такъв, какъвто си, но без да бъда безкритична. В същото време да обичам и себе си. Любов е всичко това накуп, едновременно и заедно.
Кудзу – растението, което лекува малко болести, но се справя отлично в борбата с алкохолизма
Add comment