Според австралийско изследване 65% от тийнейджърите признават, че сутрин се чувстват преуморени, а 55% – че това чувство не ги напуска през целия ден
За хроничната умора при младежите има няколко основни причини.
Първата са хормоналните смущения, характерни за този период, които неизменно се отразяват върху живота на младите. Те често се чувстват изпълнени с адреналин, когато трябва да си лягат, а когато трябва да стават -напротив, спи им се ужасно. Втората основна причина е стресът, който с всяко следващо поколение като че ли става все по-силен за подрастващите. Безмилостните изисквания в училище и безкрайните извънкласни занимания неизменно водят до по-високи нива на стрес и съответно до повече проблеми със съня. Третата причина е повече от очевидна – тийнейджърите прекарват все повече време късно вечер в социалните мрежи или във форумите и затова просто заспиват по-късно.
Истината е, че дори и да не са вече малки деца, младежите продължават да имат нужда от 8-9 часа сън на нощ, поне докато станат на 16-17 години, категорични са специалистите. Благодарение на вечната си енергия и на употребата на напитки с кофеин тийнейджърите са способни да издържат дълго време и само с няколко часа сън, но това неизменно се отразява на здравето им. Според австралийското проучване средният недостиг на сън на нощ е около час и половина-два, което трудно може да се навакса и някои от младежите се чувстват тонизирани едва на обяд. Същото изследване показва, че на един от всеки десет младежи между 16 и 19 години му се е налагало да приема медикаменти, за да може да заспи. Заключението на учените е, че сред младите се наблюдава истинска епидемия на безсънието, което веднага се отразява върху тонуса и енергията им.
От друга страна, късното ставане през уикендите не им помага да си наваксат пропуснатия сън, а напротив, още повече обърква режима им на сън. Когато стават късно в събота или неделя, те изместват часа на лягане, който става още по-късен, и съответно на следващия ден са още по-уморени.
От родителите зависи да въведат стриктни правила за режима на сън, защото в много отношения той може да се окаже дори по-важен от този на хранене. Не бива да позволявате на младежите да будуват пред компютъра или на смратфона. Поставете изискване те да се изключват вечер – след 22 или 23 часа. Имайте предвид обаче, че това правило трябва да важи за всички вкъщи, защото иначе ще създаде единствено чувство за несправедливост.
Важно е да поставите и точен час на ставане през уикендите, колкото и неприятно да звучи това.
Имайте предвид обаче, че фиксирането на по-ранен час за лягане не винаги е решение, категорични са специалистите. Според тях многото емоции, натрупани през деня, често са причина за невъзможността на младежите да заспят. Затова е важно родителите да търсят истинските проблеми и да работят върху тях, пише списание „За жената“.
Add comment