По-добре ги изхвърлете от употреба, защото някои са изгубили смисъл от прекомерно повтаряне, а други подриват родителския ви авторитет
Замисляли ли сте се колко често използвате едни и същи фрази в общуването с детето? Някои от тях са престанали да действат по предназначение и минават покрай ушите на детето. Други са до болка познати и толкова изтъркани от употреба, че вече е напълно излишно да ги изричате. Вероятно ви се е случвало, изпращайки детето на гости у свой приятел, то да изпревари дежурната ви заръка с думите: Знам, ще се държа възпитано и ще използвам често „моля“ и „благодаря“.
Кои са най-досадните реплики, с които възрастните, без да искат, дразнят децата.
Малък си още и не разбираш. Тази реплика е начин да се измъкнете от въпрос, чийто отговор изисква от вас повече деликатност и намиране на подходящи думи, съобразени с възрастта на детето. Понякога се използва и като оправдание. Обикновено в случаите, в които вашият наследник не върши нищо хубаво ипохвално. Безкритичното отношение на родителите обаче не влиза в
добрите възпитателни принципи.
Време е да лягаш, спи ти се вече. Към тази фраза обикновено се добавя още някое изречение от рода на „Днес си играл цял ден навън и си изморен“. Това, което децата не могат да проумеят, е защо родителите им казват как те се чувстват, а не ги попитат.
Последна хапка и приключваш с яденето. В ранна възраст децата никак не обичат родителите да вървят подир тях с лъжицата. Пък и вече са разбрали тяхната измамна тактика – след последната хапка има още няколко „последни „: Хайде сега, една за мама, за тати, за баба, че иначе ще се обидят.
Броя до три, след това му мисли. Със заплахи от
този род трудно ще привлечете вниманието на детето. То отдавна е разбрало, че след „две, две и половина, три без четвърт“ не се случва нищо особено. По-добре изхвърлете от употреба тази изтъркана реплика, защото тя само подрива родителския ви авторитет.
Add comment