Фермери, градинари и билкари открай време вярват в симбиозната връзка между растенията.
Като отглеждате определени билки за защита, а други за привличане на полезни насекоми, може да се радвате на здрави растения, без да прибягвате до химически препарати.
От незапомнени времена фермери и градинари засаждат съвместно различни видове растения. Съществуват няколко вида, които са подходящи: едните са т. нар. „защитни“ растения като катерливите, които осигуряват на по-крехките заслон срещу вятъра или слънцето; другите са растения „капани“, които подмамват вредните насекоми и така предпазват останалите; а третите са „бариерни“ – те отделят вещества, отблъскващи вредителите. Когато избирате какви билки да отглеждате, винаги вземайте под внимание каква компания предпочитат.
Например определени билки объркват вредителите и те не могат да намерят растението, което търсят. Морковените мухи се ориентират по аромата, затова съвместното засаждане на лук и моркови ги затруднява значително. За да има ефект, засадете четири пъти повече лук, отколкото моркови. Друга полезна стратегия е да се спрете на билки като лимнантес (Limnanthes douglasii), който привлича полезни насекоми, а те от своя страна се хранят с вредители. Съвместното засаждане на пъстри едногодишни билки между зеленчуците е не само полезно, но и изглежда много атрактивно. Сложете на едно място растения със сходни нужди от слънчева светлина и вода или отглеждайте зеленчуци със специфични хранителни изисквания като зелето, което предпочита високи нива на калций, с други растения, които нямат подобна необходимост (градински чай и мащерка).
Азотни „фиксатори“
Бобовите растения – в т. ч. грах, фасул и сминдух – играят важна роля. Известни още като азотни „фиксатори“, те имат способността да абсорбират азота от въздуха и да го превръщат в хранителни вещества чрез корените си.
След като узреят, използвайте варивата в компоста, който впоследствие ще добавите към почвата, за да възстановите азотните й запаси. Особено ползотворно е да направите това преди или след засаждане на кореноплодни култури или на билки, нуждаещи се от големи количества азот като босилек и магданоз. С други думи обогатете почвата, като практикувате сеитбообращение, т. е. редувате култури с различни хранителни нужди.
Растения, отблъскващи нематодите
Доказано е, че ако засадите тагетеси (Таgetes minuta), от корените им се освобождава химикал, който предотвратява появата на нематоди (кръгли червеи) в почвата. Някои практики почиват на фолклорната традиция, а други са научно доказани, но имайте предвид, че метод, който дава резултат на едно място може да няма ефект на друго. Затова експериментирайте с различни комбинации.
Add comment