Не се чувствате корифей край печката и все ви се струва, че когато отидете на гости у приятели, всичко е по-вкусно и домакинята блести пред вас и с най-елементарните на пръв поглед предястия
Последвайте нашите съвети как да подобрите готварските си умения.
Може би трябва да промените обичайното, което готвите
Все се опитвате да направите пълнените чушки, които майката на мъжа ви готви и те, естествено, са съвършени, но все не ви се получават същите. Явно друг тип рецепти трябва да опитате. Може би пастата или пък пълнените тиквички ще ви се удават по-лесно? Опитайте да смените нещата, които обикновено готвите и не намирате за възхитителни, с други рецепти. И професионалните готвачи не могат всичко – едни пекат кро-асани като истински французи, други въртят суши като истински японци, но ако накарате полуфранцузинът да ви направи суши, твърде вероятно е да останете разочаровани.
Започнете от А и Б на готвенето Нищо чудно, ако се опитвате да направите хляб с квас, а не ви се получава, да е, защото ви липсват базовите умения в готвенето. Купете си книга за начинаещи или посетете сайт, в който е обяснено всичко за готвенето от А и Б. Редовното закупуване на „Рецепти за здраве“ също ще ви помогне, защото често публикуваме съвети и лесни начини за направата на това или онова ястие. Така че вместо да започвате с хляб квас, направете един най-обикновен кекс и продължете да си давате все по-сложи задачи. Един ден ще се справите и с лелеяния хляб.
Започнете с по-достъпни продукти
Вероятно в началото ще се налага да правите ястието пак и пак, докато не постигнете съвършения резултат. Затова ви съветваме когато опитвате нова рецепта, да не я правите преди гостуване на приятели, а само за домашна консумация от семейството. Така ще липсва стресът, че може да се изложите. Освен това, ако не се получи, може винаги да замените проваленото ястие с нещо обикновено от хладилника. Тъй като вероятно ще повтаряте приготвянето, изберете рецепта с по-евтини и достъпни продукти, за да не ви е яд, ако не се получи.
Купете си кухненски кантар. За доброто изпълнение на рецептите се изисква точност. Само големите професионалисти могат да си позволят да боравят с някои грамажи на око.
Поправяйте грешките си. За повечето грешки в готвенето има лек – например винаги може да сгъстите допълнително соса, да допечете месото или да покриете леко поизгорелия кейк с лесна шоколадова глазура. Не хвърляйте храната веднага, щом ви изглежда сбъркана. Поразтърсете се първо из книгите и интернет как бихте могли да поправите грешката си. Е, има неща като прекалено твърдо и препечено месо, които са непоправими, но нали се учите? Следващия път ще е по-добре. Записвайте в един тефтер грешките си. Водете си записки по време на самото готвене, така че следващия път, когато разгърнете тази рецепта, да ви е по-лесно.
Add comment