Не само дините от Гърция, но и от България, които са грамадни, съдържат опасно количество химически вещества, защото се наторяват безотговорно!
Съвсем очевАдно е, че толкова големи дини няма как да станат, ако не са „помпани” с всякакви химически торове и боклуци! Убеждаваме се сами, като си купим диня и не я изядем веднага – на другия ден тя вече е станала на каша и мирише лошо. Това означава, че не е естествено узряла.
Ако дините се отглеждат нормално и се оставят на природата без много човешка намеса, техните размери ще са най-много 5-6 кг. Днешните гиганти, които са стоварили в София на много места (а вероятно и в другите градове в страната) направо са стряскащи! Колко изкуствени торове са използвали тези „производители”, за да достигнат такива зашеметяващи резултати? Производителите са в кавички, защото не смятаме, че тези хора трябва да носят това име след като предлагат отрова на купувачите си. И дали те биха яли от собствената си продукция като знаят с какво са я „торили”?
Освен че са грамадни тези дини не са сладки, не изглеждат свежи и са съвсем безвкусни. Тези продавачи на дини знаят ли колко са вредни нитратите, които остават в дините при прекомерно азотно торене? Сигурно знаят, ама нали е по-важна печалбата!
Затова правим призив: Не купувайте и не яжте грамадните дини! Нека се научат да ги отглеждат по правилата на природата!
Дори да ви уверяват, че техните грамадни дини са „природно” наедрели – проверете! Ето как:
Първо прегледайте дръжката на динята. Когато една диня е узряла, дръжката е изсъхнала. Когато са торени с изкуствени торове или след брането са били по складове – дръжката не може да изсъхне.
Второ – огледайте добре динята, ако е срязана. Обикновено продавачите не режат много парчета, защото бързо стават на пихтия и се забелязва с какво са натъпкани. Но дори в момента да е срязана, пак се виждат наченки на загниване.
Трето – изберете по-дребна диня и я почукайте в средата. Ако чуете плътен звук – узряла е. Но ако доловите кънтене явно са използвани „катализатори” за узряване и динята не се препоръчва за ядене.
И четвърто – най-сигурно средство. След като купите динята отрежете едно парче и го оставете да престои до другия ден. Ако не е станало на каша с лош мирис, изяжте го с удоволствие и поздравете производителя, от който сте я закупили, като си купите пак диня от него.
Add comment