Толерантността е важно качество, без което човек не би бил успешен в съвременния свят
Тя се изразява в признаване, приемане и разбиране на хора от различни култури, в проява на търпимост и уважение към чуждо мнение, вярвания, поведение и интереси. Колкото и абстрактно да звучи това, за децата не е трудно да го разберат. Още в ранна възраст те забелязват, че хората са различни: един е с кестенява коса, друг – с руса, някой е пълен, друг – слаб. Толерантността е част от ценностната система на цивилизования човек и се формира в семейната среда. Възпитателният процес трае дълго и изисква добър пример от родителите.
Култивирането на толерантност включва няколко основни елемента.
Разбирателство с околните. Обяснете на детето, че човек е заобиколен не само от хора, които харесва, а и от такива, които не са му особено симпатични. Но това, че някой не ти допада, не е основание да се отнасяш лошо с него. Важно е да изясните, че човек невинаги има възможност да избира. Например детето би могло да предпочете зелената блуза пред червената, но няма как да избере цвета на очите или на кожата си.
Има едно универсално правило в човешките взаимоотношения – отнасяйте се с другите така, както искате те да се отнасят с вас. Никой не желае да се държат с него несправедливо, арогантно, агресивно. Затова трябва да внушите на детето, че не бива да причинява никому отрицателни емоции.
Уважение към различните. Запознайте детето с част от пъстротата на света. Например посетете индийски ресторант. Може би сервитьорката ще ви посрещне облечена в сари и с червена точка в средата на челото. Опитайте традиционни ястия и обяснете защо се ползват толкова подправки и билки. Отбележете, че индийците не ядат телешко месо, защото смятат кравата за свещено животно. Направете сравнение с нашите обичаи. Прокарайте основната теза: хората по света може да се хранят с различни ястия и да носят различни дрехи, но това не им пречи да се чувстват близки заради общи интереси – книги, музика, страст към пътешествия.
В междуличностните отношения няма място за обобщения. Всеки човек има индивидуални качества и те не бива да се приписват на други хора. Уверете детето, че ако някой по-голям от него е демонстрирал сила и се е държал неприемливо, това не означава, че всички големи са лоши. Отделната личност трябва да бъде оценявана според собствените й прояви, а не да се слага под общ знаменател с група хора, обединени по формален признак.
Съчувствие и състрадание. Тези емоции, предизвикани от чуждата болка, са израз на обич и грижа за другия. Детето за първи път ги изживява чрез приказките „Грозното патенце“, „Малката кибритопродавачка“, „Храбрият оловен войник“. Хуманното отношение към животните също е израз на цивилизованост, в основата на която е залегнала толерантността.
Ако откриете, че детето не проявява търпимост и разбиране спрямо другите, най-напред му помогнете да се освободи от насъбраните отрицателни емоции. Опитайте се да разберете чувствата, които изпитва. След това неутрализирайте предубежденията му и започнете да полагате основите на толерантността, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment