Когато детето зададе въпрос, не бързайте винаги да отговаряте на момента
Понякога го провокирайте да разсъждава на глас, като го попитате какво мисли по темата. Може с помощни въпроси да го насочите да открие отговора. Друг път ангажирайте вниманието му с някакво противоречие или ситуация, от която да търси изход.
Ако детето е на възраст между 4 и 7 години, опитайте със словесни игри да развивате аналитичното му мислене, способността да отличава особеностите на предмет или явление, да групира подобното и да го противопоставя на противоположното.
Познай какво съм намислил. Вие си намисляте предмет, като предварително уточните дали е от групата на растенията, животните, мебелите, дрехите. Детето трябва да го отгатне, задавайки въпроси, на които да отговаряте само с „да“ или „не“. Ако е от групата на животните, въпросите са от рода на: 4 крака ли има, в топлите страни ли живее, кафяво ли е на цвят и т.н.
Черно-бяло. Нарисувайте някакъв предмет -книга, къща, дърво, птица. Най-напред детето назовава едно или повече положителни качества, а след това -отрицателно. Например от книгата можеш да научиш нещо полезно, но тя лесно се къса. Това изгражда цялостно и рационално отношение към нещата, които имат и добри страни, и недостатъци.
Наобратно. Подайте топка на детето, като му кажете някаква дума. Неговата задача е да ви върне топката, като отговори с дума с противоположно значение. Например тъмно-светло, вход-изход, начало-край, богат-беден, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment