Понякога една критична дума може да се загнезди в душата на човек и да формира комплекс – вътрешна пречка, която не му позволява да се развива пълноценно и да изпитва чувство на удовлетвореност
Според психолозите комплексите имат различна сила, като най-мощни са тези, които се зараждат в детството. Някои от често срещаните са комплекс за малоценност, за превъзходство, за отхвърленост, за вина, Едипов комплекс и комплекс на Електра.
В стремежа си да провокират добро поведение, понякога родителите без да искат насаждат комплекси. Психоложката Даниела Стоянова съветва как да предпазите детето от този нежелан ефект.
Не го насилвайте. Успех може да постигнете по пътя на убеждението, а не на принудата.
Не го критикувайте пред други хора. Подрастващите са чувствителни и рискувате да засилите техния негативизъм. Дори насаме не прекалявайте с критиките и забележките. Анализирайте заедно случаите, в които детето е сгрешило. Обсъдете тактики за справяне. Дайте му възможност да прояви своя вкус – какво да облече, какво да яде.
Не давайте лъжливи обещания – по този начин ще избегнете недоверието.
Не се отнасяйте снизходително, а уважавайте детската личност – важна предпоставка за утвърждаване на чувството за значимост и за укрепване на доверието.
Не пестете похвали, когато виждате, че се старае и полага усилия. Ако сте постъпили неправилно, извинете се.
Изслушвайте внимателно детето и се интересувайте от неговите преживявания. Когато изпитва силни чувства, успокойте го и го уверете, че това е нормална реакция в някои случаи, стига да е изразена по подходящ начин.
Внимавайте да не насадите у детето чувство за вина, особено когато използвате манипулативни методи за справяне с проблемно поведение.
Проявявайте обичта си – този най-важен елемент от позитивното възпитание държи далеч от комплексите. Колкото по-често прегръщате, целувате и казвате на детето „Обичам те“, толкова по-уверено ще бъде то в себе си и ще има добро самочувствие, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment