Бирата е най-консумираният алкохол в целия свят
Тя заема трето място сред всички напитки – изпреварвайки кафето, се нарежда след водата и чая. Хубавата новина е, че от нея има много здравословни ползи.
Бирата е коктейл от магнезий, калий, цинк, фосфор, силиций, мед, натрий, витамини от групата В, ценни аминокиселини. Хмелът – основната съставка, е естествен антиоксидант. Биоактивните съставки, особено полифенолйте и хумулина, плюс витамините и минералите действат като бариера за преждевременното стареене. Данни от проучване сочат, че дрождите и ечемикът предпазват от онкологични заболявания и болести на храносмилателната система. Италиански учени доказаха, че пиенето на бира намалява риска от сърдечносъдови заболявания с 31 %. Здравословният ефект се дължи на понижаването на концентрацията на хомоцистеин – рисков фактор за сърдечносъдови заболявания. За профилактика е достатъчна умерената консумация – около 500-600 мл за мъжете и 250-300 мл за жените.
На Националния конгрес по хранене във Варна български специалисти представиха бирата като ефикасно средство за профилактика на рак и диабет. Освен това напитката укрепва и заздравява костите заради съдържанието й на силиций. Институтът за изследване и развитие на храните обяви, че българските видове бира имат мощна антиоксидантна сила благодарение на високото съдържание на полифеяоли, -които идват от суровините малц и хмел. При това всички съставки с антиоксидантни свойства се абсорбират напълно в организма. Ценната ферулова киселина, която притежава и антиканцерогенен ефект, се усвоява 100-процентово чрез българската бира, докато от доматите тя се абсорбира до 25%.
Някои от митовете за бирата, свързани с наднорменото тегло, са преувеличени. Наричат пивото течен хляб, макар че 500 мл съдържат по-малко калории от 2 филии хляб. А за т.нар. бирено коремче е виновна не толкова напитката, колкото гарнитурата, която я придружава. Все пак не прекалявайте и с бирата, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment