Домакинската работа не е за деца
Защо отсега да ги товарите с битовизми? И без това в бъдеще няма да им се разминат, нека сега си живеят безгрижно. Грешка! Децата с удоволствие биха ви помагали, ако им дадете възможност. Например обичат да мият чинии. За вас може да е досадно, но за тях е игра с вода и сапунени мехурчета. Поемането на домакински задачи, като изхвърляне на боклук, поливане на цветя, помагане при слаганото на масата и простиране на дрехи, учи на отговорност и обогатява с практически умения. Освен това детето се чувства активен участник в семейството.
Между 3 и 4 години започнете да приканвате детето да помага вкъщи, като му поставяте задачи, подходящи за неговата възраст. Благодарете за свършената работа и кажете, че участието му е много полезно и ценно-това страшно радва и насърчава детето. Някои психолози твърдят, че ако не го ангажирате с подобни отговорности в ранна възраст, то ще среща трудности като тийнейджър в осъществяването на целите си.
Има дейности, които не са подходящи за малко дете – например тези, които отнемат много време. Вместо да оправи цялата си стая, може да го помолите да прибере играчките си в коша или да сгъне дрехите си.
Когато ще прави нещо за първи път, дайте точни указания. Дори първоначално да не постига добри резултати по вашия критерий, не разваляйте пред него свършеното и не вземайте работата от ръцете му. Единственият начин човек да се научи да прави нещо, е да пробва. Хвалете и поощрявайте всяко постижение. Така вдъхвате увереност и самочувствие, необходими за справяне с отговорностите и в по-късен етап от живота, пише вестник „Всичко за семейството“.
Leave a reply