Глината съдържа над 40 минерала и десетки активни ензими
Маските с нея вършат чудеса: почистват и освежават кожата, активират кръвообращението, подмладяват и намаляват възпаленията, имат силен детокс ефект. Фината и пореста структура на натуралната глина абсорбира замърсяванията от кожата и извежда токсините.
Според минералния състав и цвета глините са различни, но най-често използваната в козметиката е бялата (каолин), подходяща за всеки тип кожа. Синята е балсам да проблемната кожа, има избелващ и подмладяващ ефект, активира клетъчния обмен. Зелената, подходяща за кожа с акне, регулира себума, има ревитализиращо и тонизиращо действие. Червената върви на сухата кожа. Розовата, която се получава при смесване на бяла и червена хума, подмладява.
Глинената маска трябва да е гладка, без бучица. Нанася се на плътен слой върху лицето, като се заобикаля околоочната зона. Маската не бива да изсъхва напълно и тогава да се отстранява, защото ще изпие влагата на кожата.
Топ 5 на най-ефектните маски с глина:
Регенерираща за суха кожа ще си направите от по 2 с.л. бяла глина, бадемово масло и розова вода.
Балсам за дехидратирана кожа ще получите от по 3 с.л. бяла глина и прясно мляко и 1 ч.л. мед, разтопен на водна баня. По-краткият вариант е 1 с.л. червена глина и топло мляко.
Уморената и повяхнала кожа се тонизира с 3 с.л. червена глина, 2 с.л. прясно изцеден портокалов сок и 4 капки масло от канела (или щипка на прах).
Луничките и петънцата по проблемната кожа и ръцете ще избелите с равни количества синя глина, доматен сок и кисело мляко.
За антицелулитна маска смесете току-що сварено кафе и глина и разредете с малко вода. Нанесете я върху предварително ексфолирана и подсушена кожа. Масажирайте енергично 5-10 минути и покрийте зоната с фолио, върху него -топла завивка. След 30 минути изплакнете, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment