Една реклама започваше така: „Всичко е добре, когато започне добре!“ Може би като препратка към поговорката: „Всичко е добре, когато свърши добре.“ Но в живота нещата невинаги като започнат оптимистично, завършват по същия начин.
Началото за нас с жена ми, както беше прието тогава, бe ознаменувано със сватба, цветя и музика, с приятели и настъпване в гражданското“, с танци и меден месец. Наистина, когато си млад, е разцвета на силите си, имаш чувството, че всичките ти мечти ще се сбъднат, и няма нещо, което би могло да те спре. Но когато двама души заживеят заедно, неминуемо се сблъскват и техните характери. И ако са „два остри камъка“, много бързо става ясно, че нещата няма да се получат, а изходът е ясен за всеки.
При нас, като че ли всичко беше наред и лека-полека животът навлезе в обичайното русло с ежедневните радости и грижи. Но хората се променят. Първата криза се появи на третата година след сватбата ни. С желание и усилия обаче, положени и от двете страни, тя бързо отмина и се забрави. След това, както във всяко семейство, имаше и други. Ала последната – на шестнадесетата година, вече беше фатална.
Тя дойде в началото на демокрацията, след като изтеглихме кредит от банка, която вече не съществува, и си купихме по-голям апартамент в центъра на града. По онова време и обстоятелствата се промениха, с новото мислене и възможности. Дотогава беше нормално мъжът да носи повече пари вкъщи, а сега нещата се обърнаха и нежната ми половинка се оказа по-платежоспособна, защото моята заплата отиваше за погасяване на заема. Започнаха натякванията и скандалите, че нищо не става от мен. Зачестиха и въпросите й: „Докога ще те нося на врата си?“ Появи се и доброжелател с по-добро обществено положение, който създаде триъгълника в нашия брак. Нещата излязоха извън контрол и краят беше въпрос на време.
„Нищо ново“, ще кажете – и наистина, никой не е застрахован, че няма да му се случи такова нещо. След развода тя остана в новия апартамент със сина ни, а аз се върнах в своя град при възрастната си майка. И както обикновено се случва, потърпевши от подобни ситуации са децата. Не минаха и два месеца, бившата ми съпруга благодарение на своя благожелател успя да се снабди с документи, с които остави сина ни в оздравително училище с измислената диагноза астма. Това не учуди никого, след като всички виждаха кой се занимава повече с него и кой ходи на родителските срещи. Тази роля беше отредена на мен, защото „нали е на тате момчето“. Как е живяло това дете там, в онзи пансион, и какво е чувствало, може да каже само човек, който е преживял подобно нещо.
След като свърши учебната година, синът ни се прибра при майка си, но три години по-късно тя отново го върна в същото училище. Тогава той беше вече на възраст, в която нищо не го спираше, всичко му беше интересно и от всичко искаше да опита. Естествено, още на следващата ми среща с учителите стана ясно, че нещата са сериозни и ако не се вземат мерки, „добрите му приятели“ ще го тласнат по пътя, от който няма връщане назад. Затова взех сина си при мен. С големи усилия и с подкрепата на близки и познати успях да му намеря училище в родния ми град. Наистина, както каза тогава директорът, когото запознах със случая: „От него професор няма да стане, но поне ще е прибран и под око.“
Ще попитате, къде остана майка му? Тя замина за чужбина да прави бизнес и оттам да се грижи за детето – веднъж годишно, през лятото, когато си идваше за няколко дни в България.
Да, професор от сина ми не стана, но завърши образованието си заедно със своите връстници. Слава Богу, придоби професия, с която сега издържа своето семейство.
А какво ли щеше да стане с него, ако бях постъпил като други бащи от разбити семейства и бях казал: „Има си майка! Аз си плащам издръжката, другото не ме интересува!“
Валентин
Как да помогнете да децата си да се справят с развода?
Add comment