Балсамът за коса на нашите баби беше оцетът
Той омекотява косъма и го прави лъскав. Днешните балсами включват 2% лимонена киселина, но и още повече съставки за ефективност – пшеничени и соеви протеини, кератин, витамини.
Най-разпространен е балсамът, който се втрива в косата и след 2 минути се изплаква.
Ако косата е суха, увредена или боядисана, се нуждае от балсам тип „маска“ която се оставя да престои 10 минути и после се измива. За увредената коса балсамът се ползва веднъж седмично, а за другите типове коса – веднъж месечно. Когато е обогатен с масла – жожоба, ший, с подхранващи и хидратиращи съставки, усилва интензитета на цвета на боядисаната коса и й придават блясък. При накъсани връхчета е добре да включва екстракти от билки – хмел, конски босилек, лайка, невен.
Третият вид балсам е без отмиване. Той е защитен и е много полезен, когато навивате къдрици с маша пази и от слънце. Нанася се на няколко стъпки: първо се измивате с шампоан, слагате балсама, който се изплаква след 2 минути, подсушавате косата и накрая втривате защитния балсам по цялата й повърхност.
Хит на пазара са балсамите с хидролизирани съставки. Техните молекули са разградени до микроразмери и бързо достигат луковицата на косъма.
Стилистите препоръчват шампоана и балсама да са от една линия, за да не се бият съставките. За улеснение се лансират продукти „2 в 1″
Балсами със силикон, вазелин, минерални масла или изсушаващи алкохоли не са добър избор за енергия на косата. Те обгръщат кутикулата и придават обем на косъма, но са бариера за овлажняващите съставки и на практика балсамът не хидратира.
Внимание! Балсамът не се втрива в скалпа. Предназначението му е да подхрани косата, а не кожата на главата, пише вестник „Всичко за семейството“
Add comment