Наближават т.нар. малки матури за учениците в 4 клас
Оформят се годишни оценки по отделните предмети в останалите класове от началния курс макар и да не се вписват в свидетелството. Сега е моментът малките ученици да залягат повече над уроците, за да се почувстват удовлетворени и горди от добрите постижения в края на годината. Психолозите съветват родителите да създават у детето увереност, че ще постигне целта си. Много е важно да го настройвате за успех. Но не с призиви „Трябва да получиш отлична оценка и непременно да имаш висок успех“. По-добре кажете: „Можеш да се справиш.“ Придържайте се към това и в по-късна възраст.
Малките ученици все още нямат изградена система на учене и често се нуждаят от помощ в усвояването на знания. Не налагайте на детето си своя собствен метод, а се придържайте към неговия.
Слухова памет. Ученици с по-добра слухова памет се справят без проблеми с учебния материал, когато в час слушат внимателно обясненията на учителя. Проблемът е, че често се разсейват и затова невинаги успяват да запомнят урока. Помогнете да детето да попълни липсващите знания, като му задавате въпроси от учебния материал. Когато се затрудни, обяснете му отговора. Насърчавайте го да слуша внимателно уроците в клас. Аргументирайки се, че ако го прави, ще му остава повече свободно време за игри. Следете дали изпълнява вашите препоръки – ако полага усилия, възнаградете го. По този начин детето по-лесно ще изгради навика да слуша внимателно в час.
Зрителна памет. За някои ученици е по-лесно да запомнят уроците визуално. Те предпочитат да четат, да гледат картинки, схеми, графики. При тях е по-добре развита зрителната памет. За да подпомогнете подготовката на уроците, осигурете на детето повече нагледен материал. Не е нужно да седите с него и заедно да рисувате, но може да му препоръчате да разгледа подходящи материали, например в интернет. Работа на родителя е да предложи подходящи сайтове, образователни игри и други обучаващи материали, съобразени с възрастта. Насърчавайте детето да си води кратки записки, като си записва опорни думи. Това е много ценен навик, който ще му бъде от полза и занапред.
Ако вашият наследник не се справя с уроците толкова добре, колкото би ви се искало, не го упреквайте, за да не засилите неговата неувереност и съмненията, че е неудачник. Най-напред изяснете каква е причината и след това заедно обсъдете възможни варианти за промяна. Имайте предвид, че малките деца трудно се организират сами. Необходима е достатъчно добра мотивация, за да дойдат добрите резултати, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment