Детето с високи интелектуални способности притежава бърз ум, добра памет, изострена наблюдателност и любознателност
То усвоява голяма част от уроците още в час. Без особени усилия реди шестица след шестица. „Няма проблеми в училище“, заявяват обикновено родителите на такива деца. Само че картината не е точно такава.
Отличниците често стават обект на завист, подигравки и обиди от своите съученици. Бързо им лепват етикети „зубър“, „натегач“, „кълвач“. По-чувствителните изживяват болезнено тези унижения и неизбежната изолация. За да я преодолеят и да се впишат в социалния кръг на своите връстници, те търпят интелектуална мимикрия – потискат и крият качествата си, престават да учат, губят интерес към училищните занимания.
С това не свършват проблемите на по-умните деца. Те не получават подкрепа от учителите. Някои преподаватели не ги поощряват, смятат ги за достатъчно успешни и не предявяват към тях никакви допълнителни изисквания. Дори когато вдигат ръка по време на час, не са склонни да изслушат отговорите им, защото предварително знаят, че са верни. Предпочитат да насочат усилия към учениците, които се справят по-трудно и по-бавно усвояват нови знания. Подобно отношение демотивира по-умните и способни деца. А все пак работата на преподавателя е да полага грижи за развитието както на изоставащите, така и на надарените. В подкрепа на тази теза са редица наблюдения и изследвания върху деца с изключителни заложби. Според тях дарбата и талантът могат да се развият пълноценно и докрай само когато интензивно се стимулират и тренират. Проучване върху постиженията на цигулари установява, че най-добрите имат зад гърба си по над десет хиляди часа упражнения в детските и тийнейджърските си години. Васко Василев е истинско доказателство за това. Той хваща цигулката едва 4-годишен. Макар и обявен за вундеркинд, Васко не спира да развива таланта си. До ден-днешен на пръсти се броят дните, в които не е свирил. На върха на кариерата си той поддържа форма всеки ден с 6-7-часови упражнения.
Изводът за родителите на способни деца е, че когато в училище не им се обръща достатъчно внимание, за да се развиват, семейството трябва да осигури възможности за това – кръжоци, школи, частни уроци или допълнителни занимания вкъщи, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment