Родителите на близнаци обикновено записват децата си в една и съща паралелка, но после често ги разделят
Кое е по-доброто решение за тях? Психолозите не се ангажират с универсален отговор, защото всяка двойка близнаци си има индивидуални особености. Но посочват възможните проблеми, а родителите трябва да преценят в каква степен те засягат техните деца и как да постъпят.
• Постоянна конкуренция. Близнаците се състезават един с друг. В училище преподавателите неизбежно сравняват поведението и постиженията на двамата. При някои конкуренцията действа градивно и двете деца вървят напред в развитието си, теглейки се едно друго. Но понякога надпреварата може така да ескалира, че всеки от двамата да търси допълнително внимание или социални контакти. Някои близнаци постигат по-добри резултати, когато са в различни паралелки, т.е. когато имат възможност да се изявят като отделни личности. Практиката показва, че конкуренцията не е толкова силна, когато децата са от различен пол.
• Силна връзка. Близнаците са си толкова близки, че отношенията им често стигат до зависимост. Това създава риск от загуба на индивидуалност. В подобен случай е по-добре да разделите децата в различни класове и да насърчавате самостоятелното им развитие.
• Превъзходство. Понякога балансът във връзката между децата е силно нарушен и едното е много по-изявено от другото. Доминиращият близнак често говори от името на двамата, взима общи решения. Това също е причина да разделите децата в училище, и то колкото се може по-рано.
• Възприемат ги като еднакви. Дори на външен вид да са като две капки вода, всеки от близнаците е уникална личност. Те могат да имат различни интелектуални възможности, таланти и предпочитания. Когато околните ги възприемат като едно цяло, те неволно могат да подценят или да надценят единия покрай другия. И в двата случая се създават условия детето да се почувства демотивирано да учи и да спре да се старае, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment