Ново изследване на биолози от Лондонския университет е посветено на процеса на разпространяване на смъртта в живия организъм – на вълни, клетка след клетка
Добрата новина е, че биохимическият процес, който води до образуването на т.нар. „вълни на смъртта“, може да се спре, тоест умиращият да се върне към живот.
Изучаването на въпросите, отнасящи се до живота и смъртта, е доста сложно. Кой би пожелал да участва в експеримент, знаейки, че той ще завърши със смърт? Затова се наложило изследователите да се съсредоточат върху изучаването на червеи, в чиито организми много процеси са сходни с протичащите в организмите на бозайниците.
Некрозата – пътят по клетките, който изминава смъртта, може лесно да се види с помощта на микроскоп. Авторът на изследването Дейвид Джеймс обяснява: „Успяхме да проследим химическия път на разрушението в клетките на червеите. Виждаме го във вид на синьо сияние, което прилича на безпощаден убиец, преминаващ от клетка в клетка. Този процес зависи от предаването на калциеви сигнали, а синият оттенък се дължи на молекулите на антраниловата киселина.“
Да предположим, че някакво живо същество се е оказало в пустинята без капка вода. Скоро то започва да страда от обезводняване, което води до увреждане на клетките, част от които загиват, но организмът не умира незабавно. Смъртта на отделните клетки отключва т химическа реакция, която води до разрушаването на други клетки и до възникването на клетъчни „отломки“. Ако процесът не бъде спрян, той се разпространява из целия организъм.
Подобен процес, но много по-бавен, се наблюдава при стареенето на организма. Учените не могат да оживят всяка клетка в организъм, който отказва да работи, защото е прекалено стар. Но изследванията върху червеи показали, че е напълно възможно да се спре процесът на предаване на калциеви сигнали при обстоятелства, -когато смъртта не е свързана с възрастови изменения.
„Открихме, че като блокираме тази „пътека“, можем да задържим настъпването на смъртта, предизвикана от инфекция например – казва Дейвид Джеймс. – При смъртта от старост обаче този метод е безсилен, тъй като там протичат паралелно няколко процеса.“
Изследването поставя под съмнение теорията, според която старостта е просто следствие от натрупването на молекулярни увреждания. Очевидно трябва да се отдели повече внимание на изучаването на биологическите процеси, свързани със стареенето и смъртта, за да се разбере как могат да бъдат възпрепятствани, пише вестник „Феномен“.
Add comment