Много родители като чуят думата „режим“, настръхват
Вероятно защото я свързват със строга програма по часове, която не търпи отклонения. “ А всъщност не е така, режимът трябва да е достатъчно гъвкав, за да се възползвате от положителните му страни – твърди британската експертка Джо Фрост в книгата си “ Отглеждане на детето от 1 до 5 години“. – Режимът не пречи да променяте обстоятелства в движение. Защото колкото и да е предсказуемо поведението на децата, веещ ден сам по себе си е непредсказуем.“
Режимът дава стабилност на малкото дете. Краткотрайната му способност за концентрация в съчетание с всички нови умения, които усвоява, означава, че то лесно се уморява. А заучената последователност на дейностите го кара да се чувства по-сигурно, защото знае какво се случва във всяка част от деня. Забелязали ли сте, че когато пришпорвате детето, то сякаш заорава пети в земята и прави сцени. А ако има режим, може да го предупредите, когато наближава време за следващата дейност: “ Остават 10 минути до къпането. “
В книгата, посветена на племенницата й Изабела, Джо Фрост предлага примерен режим, който вие може да съобразите с ритъма на живот на вашето семейство. Преценете дали да излизате навън сутрин, защото детето по това време е пълно с енергия и иска да лудува, а следобед да се занимавате с по-тихи игри. Или пък да отделите предиобеда за вашите задачи, а втората част от деня да посветите напълно на детето. Според Джо Фрост създаването на режим е лесна работа – започвате от задължителните неща и продължавате нататък, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment