Опитайте се да разберете защо пуберът не общува с връстници
Елинор Рузвелт, съпругата на 32-ия американски президент Франклин Рузвелт, обичала да казва: “ Никой не може да те накара да се чувстваш по-низш от него без собственото ти съгласие“. Самите вие трябва да разберете, че хората, които се оказват изолирани от останалите, не са по-лоши от другите, те просто са различни.
Подобна ситуация носи и позитиви -когато почти не общува с други тийнейджъри, синът или дъщеря ви има повече време за обмисляне на собствените си планове. За да помогнете на пубера да ги конкретизира, го попитайте какво истински желае, какво най-много обича да прави, какви стъпки смята да предприеме, за да насочи живота си в желаната посока. И му дайте идеи как да тръгне по пътя, който е избрал. Нищо, че не се радва на подкрепата на връстниците си. Достатъчно е да е напълно убеден, че е прав.
Помогнете му да открие ролеви модели. Може да са известни певци, актьори, политици, спортисти. Нека на първо място да се опита да имитира поне част от външността им. След това може да копира и поведението им на обществено място – жестовете, мимиките, част от думите им.
Погрижете се за външността на пубера. Ако е твърде пълен, го заведете на диетолог. Има ли акне, запишете час при козметичка. Не харесва ли очилата си, ги заменете с контактни лещи, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment