При създаването на потомство природата е по-щедра към мъжете
За тях не е проблем да станат бащи на средна и по-късна възраст. Според народните вярвания децата на такива татковци са много талантливи. Съвременната наука обаче е на друго мнение – множество изследвания доказват, че няма пряка зависимост между възрастта на бащата и способностите на неговото дете. Но от психологическа гледна точка късното бащинство има и предимства, и недостатъци.
Плюсове
Зрелият човек е склонен по-спокойно да възприема света около себе си, а житейският опит му позволява в по-голяма степен да прогнозира събитията. Всичко това създава у детето емоционална стабилност и чувство за защитеност. „Късният“ баща провокира и помага за развитието на логическото мислене у детето.
Като цяло по-възрастните татковци се отнасят по-отговорно към възпитанието и се стремят да осигурят възможно най-добро образование.
В зряла възраст човек обикновено е направил кариера и е финансово по-стабилен. Обществените позиции на бащата са отличен стартов капитал за детето.
Минуси
Малките деца постоянно се опитват да въвличат родителите в своите игри и занимания. Хората над 40-те невинаги имат енергия да откликнат на непресъхващия детски ентусиазъм. Това може да се превърне в предпоставка за конфликти. Запишете детето да спортува, за да изразходва енергията си.
Бащата на средна възраст е по-склонен да осъществява физическия контакт с детето си чрез нежности (прегръдки, целувки). Но синовете предпочитат силовите игри с татковците. Според психолозите това е имитация на борбата, която предстои на житейския тепих. Момчето се опитва да събори „великана“ и да се освободи от желязната му хватка. Тези емоции са много важни за психическото развитие на малкия човек.
Често се налага детето да обяснява, че възрастният мъж не е неговият дядо, а баща. За да не се притеснява от това и за да се гордее със своя татко, той трябва да е човек със самочувствие, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment