Няколко съвета, които ще ви помогнат да извадите с памук ината на детето
Изяснете проблема и включете детето в търсене на решението му. Така ще бъдете заедно, а не един срещу друг. Похвалете го за участието или за доброто му поведение.
Никога не казвайте „защото аз така искам“. Обяснете, че това, за което настоявате, е правилното, а не това, което детето с ината си иска да постигне.
Когато поставяте задача за изпълнение, изберете подходящо време – ако не прекъсвате детските занимания, ще избегнете конфликти.
Бъдете настоятелни в преследване на целта – предварително обявете какво ще е наказанието за проявено непослушание. Не действайте със заплахи и сила. Подобен груб метод ще потисне самочувствието на детето и усещането за самостоятелност.
Ако много се ядосате, изчакайте, докато се успокоите (излезте от стаята например). Гневът е лош съветник, затова пристъпвайте към наказания само когато сте спокойни. Убедете детето, че няма да получава отказ всеки път, когато поиска нещо. Нека знае, че правите компромиси и отстъпки винаги когато е възможно и разумно, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment