В разгара на пролетта ви предлагаме няколко съвета как да излезете от зимния сън и да разцъфнете заедно с цветята на вън.
Намерете нави приятели
Едно проучване сочи, че малко хора запазват близките си приятели отпреди 30 години. Според друго изследване броят на хората, страдащи от клинична депресия, значително се е увеличил за същия период от време. Връзките с хората около нас – приятели или семейство – ни предпазват от сериозни депресивни състояния. Тъй като семейството също може да е източник на емоционални проблеми, сприятеляването с нови хора е вероятно най-лесният начин да повишим настроението си. Но как се създават нови приятелства на по-зряла възраст? Можете да го постигнете, като се запишете на вечерен курс, свързан с вашо хоби, или като станете член на някой клуб. Пробвайте да поканите колега на обяд или на бира след работа.
Вземете си куче
Изследователи от университета в Портсмут твърдят, че ключът към щастието се крие в разходката с домашния любимец. Според направеното проучване сред 65 стопани на кучета дори навън да вали силно, да е много студено или да са твърде потиснати, чувството им за дълг да изведат любимеца си на разходка почти винаги надделява. На чист въздух настроението значително се подобрява. Принудителната гимнастика ги поддържа в добра форма и подобрява социалните им контакти с другите собственици на кучета, което в повечето случаи им помага да отхвърлят чувството на изолация или безполезност, което вероятно са изпитвали преди това.
Консумирайте риба
Все повече доказателства сочат, че е възможно причината, поради която много от нас се оплакват от депресия, да се крие в това, че не включваме достатъчно риба в менюто си. Според учените това се дължи на омега-3 мастните киселини. Тези „добри“ мазнини помагат на нервните клетки, като тези в мозъка, да комуникират по-ефективно една с друга. Някои изследвания на връзката между консумацията на риба и настроението показват, че хора, чийто хранителен режим включва тлъста риба като сьомга и риба тон 2-3 пъти седмично в продължение на пет години, имат значително по-редки пристъпи на депресия и враждебност в сравнение с хора, които рядко поднасят такава риба на трапезата си. Така че повдигнете настроението с дневна доза омега-3. Ако не обичате риба, опитайте с 2 супени лъжици ленено масло или до 3 капсули (от 1 г) рибено масло на ден.
Излезте на слънце
Седмиците лошо зимно време, липсата на слънце, сивото небе през деня и привидно безкрайните тъмни нощи няма как да не предизвикат меланхолия. Една екскурзия до място с по-добър климат ще ви осигури силна доза естествена светлина, която да повдигне настроението ви. Не е задължително да сте богати, вече много туроператорски компании предлагат изгодни екскурзии. Важното е да си набавите слънчева светлина. Когато се върнете, ще се почувствате не само ободрени и освежени, но и ще са останали по-малко седмици до настъпването на пролетта.
Стойте будни
Ако страдате от депресия, ето едно изненадващо откритие, което може да ви накара да се почувствате по-добре. Според учените ако останете будни една нощ, това облекчава симптомите на депресия за цял месец. Никой не може да каже със сигурност на какво се дължи, но някои специалисти си обясняват положителния резултат с ефекта на „пренастройването“ на вътрешния часовник поради лишаването от сън. Така страдащите от депресия намират успокоение и спят по-добре.
Угаждайте си
Вечно пестите и избирате по-евтиния вариант. Някой ден ще си купите истински кашмир и ще се отдадете на други глезотийки. Не чакайте прекалено дълго. Доказано е, че ако постоянно се лишавате от дребните удоволствия в живота, това може да доведе до сериозно чувство на съжаление с напредването на възрастта. С времето съжалението става все по-силно, докато вината, че сме си угодили, бързо минава.
Add comment