Стресът от приключилия брак се преживява като загуба на близък
От психологическа гледна точка, какъвто и да е разводът – бурен или мирен, той е едно от най-разтърсващите събития в човешкия живот.“ Стресът, който поражда, се равнява по сила на загубата на близък човек – твърди пред вестник „Всичко за семейството“ психоложката Петя Стефанова пред „Всичко за семейството“. -Особено тежки са последствията за децата. Родителите, съсипани от собствената си болка, често се подават на отрицателни емоции и започват ожесточена борба помежду си. В такава ситуация детето обикновено играе ролята на оръжие в ръцете на воюващите, без да има някаква вина за конфликтните отношения. По този начин то се превръща в жертва на родителските проблеми.“
Психоложката, която има богат професионален опит с деца на разведени родители, изброява какви негативни последствия от психично естество могат да настъпят: поява на общо напрежение, депресивност, тревожност, невротична симптоматика (нощно напикаване, тикове, заекване). А с промяна в поведението детето изразява своя протест и несъгласие с решението на родителите -бягство от училище, липса на мотивация за учене, разсеяност, употреба на алкохол. То става или страхливо, болезнено чувствително и затворено, или агресивно.
Ако разводът е тема табу, между родители и деца настъпва отчуждение, появяват се всекидневни конфликти. „Желателно е да се коментира и обсъжда решението за раздяла, макар че дори да се представи по деликатен и щадящ начин, детето почти винаги реагира болезнено и се травмира – казва Петя Стефанова. – Това произтича от факта, че се налага да се раздели с, човек, когото обича, а също и да промени коренно досегашния си начин на живот. Особено тежко детето преживява празниците, когато трябва да избере единия от двамата родители, с когото да прекара.“
Add comment