Кралят на елегантността, постигнал безсмъртие със своя „New Look“, и днес остава ненадминат на модните подиуми, защото за разлика от предшестващите го и съвременни моделиери той не избра модата като средство за подчертаване и допълване на физическата красота на жените.
Диор даде на дрехата това, което до този момент не бе получавала от никого – собствена душа. Материята като ефирно създание го съпътства през целия му живот, става за него безплътната и безименна жена, която никога не го напуска, но и никога не среща, освен там, където я е сътворил – в съкровените си мечти от своето детство…
Кристиан Диор е роден на 21 януари 1905 г. под знака на Водолея и е второто от петте деца на заможно семейство от Гренвил – престижен курорт в Нормандия. Баща му е богат фабрикант на торове. „Отново мирише на Диор“, шушукали селяните. Кристиан израства в закътания свят на едрата буржоазия, но повече се интересува от цветя, парфюми и платове, отколкото от печелившия бизнес на баща си.
Чувствителният мечтател изучава изкуство, но все пак по настояване на родителите си се записва в Института за политически науки в Париж. Рядко обаче прекрачва прага на аудиторията. Вместо това опознава Париж и се сприятелява с поета и художник Жан Кокто, който, дълго преди Диор да стане известен, е пленен от магията на името му, съчетало бог (на френски Dieu) и злато (на френски or).
През 1939 г. Диор заминава на фронта, а след завръщането си в Париж започва работа като дизайнер при Лусиен Лелонг – тогавашния президент на -Chambre Syndicate de la Couture“. C неизчерпаема енергия Диор подмладява стила на елегантната модна къща и привлича всеобщо внимание. Съдбата е благосклонна към него: през 1946 г. среща шанса на живота си – френският текстилен магнат и крал на памука Марсел Бусак му предлага да отвори собствена модна къща. Вместо обаче да приеме и да празнува успеха си, Диор се допитва до мадам Делайе – негова доверена пророчица от години. Едва когато тя му предсказва слънчево бъдеще, той се съгласява.
Add comment