Определени решения относно начина на живот (например да се консумират здравословни храни) могат да спомогнат за доброто протичане на бременността.
Въпреки че спазването на здравословен начин на хранене е важно по време на целия период на бременността (във всеки един етап от своето развитие плодът се нуждае от жизненоважни хранителни вещества), пълноценното хранене е най-съществено през първия триместър, тъй като именно в този период гръбначният стълб, сърцето, мозъкът и тъканите на зародиша се развиват най-бързо.
В действителност подобряването на начина на хранене преди зачеване способства изграждането на хранителни запаси от витамини и минерали (например фолат, желязо, калций и витамин В12), както и други вещества, които са необходими за правилното развитие на плода. Натрупването на полезни хранителни вещества в организма преди бременността означава, че плодът може да се възползва от тях, без да лишава майката.
Промяната във физиологичните нужди по време на бременността налага приема на широк кръг от хранителни вещества, които помагат на организма да се адаптира и да се подготви за пълния термин, раждането и кърменето. Изготвяйки дневното си меню, бременната жена следва да включва в него пълнозърнести храни, зеленчуци, варива, плодове, млечни продукти, нискомаслени източници на белтъчини, между шест и осем чаши вода (по 250 мл) и възможно най-малко сладки неща и наситени мазнини. Повечето бременни жени трябва да увеличат дневния прием на калории с не повече от 300.
Калцият е от огромно значение, тъй като плодът се нуждае от него за развитие на зъбите, костите и скелета. Ако жената не приема достатъчно калций, зародишът ще си набави необходимото количество от нейните собствени запаси. За да съхрани костната си плътност, бъдещата майка трябва да си осигурява големи количества калций. Елементът е още по-ключов за жените, които възнамеряват да кърмят, тъй като способства лактацията.
Бременните жени се нуждаят от желязо, за да попълнят запасите си от червени кръвни клетки и да задоволят нуждата, породена от увеличения кръвен обем. И на бебето, и на майката е необходимо желязо, тъй като то участва в снабдяването на тъканите им с кислород. Освен това плодът трупа запаси от желязо за ранните етапи след раждането. Храните с високо съдържание на витамин С подпомагат усвояването на желязото, а освен това са богати и на други полезни вещества. За да се набавят необходимите количества желязо, лекарите препоръчват и хранителни добавки.
Фолатът е витамин от групата В, който предотвратява вродени дефекти у бебето (например спина бифида и мозъчни малформации, които се развиват през първия месец след зачеването). За да се осигурят необходимите количества от този витамин, лекарите препоръчват прием на добавки фолиева киселина (синтетичната форма на фолата) в продължение на три месеца преди зачеване. И тъй като половината от бременностите не са планирани, би било добре всички жени в детеродна възраст да повишат приема на фолат.
Белтъчините са необходими за изграждането на плацентата и за клетъчното развитие на плода. Крехкото птиче месо е прекрасен източник, като освен това осигурява витамин В12 и цинк, които също са от огромно значение за нормалното протичане на бременността.
Add comment