Проблемите с венците, зъбните кариеси, афтите и лошия дъх (халитоза) спадат към категорията на заболяванията на зъбите и устната кухина.
Гингивит се получава, когато процепите между венците и зъбите се инфектират от бактерии. Обикновено венците се подуват и зачервяват и ако не се предприеме лечение, може да се стигне до загубата на зъб.
Кариесът се получава вследствие на отлагащата се по зъбите плака, която се образува от бактерии, остатъци от храна, слюнка и киселина. Постепенно киселината разрушава зъбния емайл и създава отвори по зъбната повърхност. Гангрена язвите са малки бели ранички по венците, езика, небцето и вътрешната страна на бузите, които могат внезапно да се възпалят. Лошият дъх често е следствие от занемарена устна хигиена, сухота в устата, нередовно хранене и недостатъчен прием на течности или пък се дължи на остатъчна миризма от определени храни (например чесън или лук).
Рискови фактори
Лошата устна хигиена (когато не миете редовно зъбите си, не ползвате конец и занемарявате изплакването) често води до заболявания на венците, кариеси или лош дъх. Напредването на възрастта и наличието на генетична предразположеност правят някои хора по-податливи. Широк кръг от други допълнителни фактори, включително наличието на бактерии, стрес, тютюнопушене, лош хранителен режим или такъв, който е с високо съдържание на захар, както и на дадено хронично заболяване могат да допринесат за развитието на заболявания на зъбите и устната/кухина.
Домашен лек
Можете да си приготвите отвара от магданоз и карамфил за освежаване на дъха. В огнеупорен съд към две чаени чаши вряла вода сложете няколко стръка едро нарязан магданоз. След това добавете 1/4 чаена лъжичка карамфил на прах или 2 цели пъпки. Оставете сместа да изстине до стайна температура (като от време на време разбърквате), прецедете и използвайте като гаргара (или за жабуркане) няколко пъти на ден (съхранявайте в хладилник). Смята се, че хлорофилът в магданоза и евгенолът (вид фитохимикал) в карамфила неутрализират лошия дъх.
Add comment