Ако ви внушат такива спомени, след това няма да можете да различите лъжливата, подхвърлената информация от истинската. Тези внедрени спомени ще ви се струват реални. При това в хода на експериментите станало ясно, че дори детекторът на лъжата не може да различи фантазията от истината.
Още повече, дори под хипноза, която доскоро се смяташе едва ли не за най-надеждния начин да се възстановят забравени човешки събития, хората не толкова си спомнят, колкото си измислят.
И вие можете по себе си да разберете как понякога, разказвайки видяното в някакъв филм, се обърквате в многото епизоди и различни картини от своята фантазия. Спомняйки си за събития, преживени през юношеството, вие и вашите тогавашни приятели непременно ще представите случките в различни версии. Това не е толкова важно в бита. Но ако се налага да се събират свидетелски показания? Случва се свидетелите на едно и също произшествие да дадат пет различни една от друга инсценировки на събитията. А всеки разказва максимално честно.
И всичко това, защото нашата памет, както и досега, си остава загадка за учените. И който се доближи до нейното разгадаване, той със сигурност ще получи Нобелова награда.
Add comment