Постоянното бързане, лудницата в работата, дълговете – всичко това може да изкара всеки човек от равновесие. А понякога и дреболиите могат да ни лишат от душевно спокойствие. Някой ви е нагрубил в трамвая, шефът ви се е накарал, счупили са любимата ви чаша – и часове наред водите вътрешни диалози с човека, който ви е наранил, самосъжалявате се и страдате поради тази вселенска несправедливост. Съвременната динамика на живота ни предоставя голямо разнообразие от стресови ситуации. Но на едни им се отдава да запазят самообладание и позитивна нагласа, а други постоянно преживяват, страдат. Има начин да си помогнете и да се справите с негативния поглед към нещата.
Отговорете с „да” или „не” на следните въпроси и вижте резултатите и съветите на специалистите.
- С лекота ли нарушавате диетата си?
- Лесно ли е да ви изкарат „извън релси“?
- Случва ли се да не разбирате на какво се смеят останалите?
- Често ли ви се налага да решавате сложни задачи?
- Казват ли ви, че много драматизирате ситуацията?
- Случва ли се да отлагате работата „за после“?
- Истина ли е, че ви е много трудно да откривате нови начини за решаване на проблемите?
- Често ли се оплаквате от съдбата си?
- Имате ли усещането, че се карате с близките и приятелите си?
Резултати
Изчислете резултата си, като имате предвид, че всеки положителен отговор ви дава по 1 точка.
8-10 точки: преживявате сериозен стрес. Ситуацията се е утежнила дотолкова, че приятелите ви вече са се отчаяли и отказват да се опитват да ви помагат. Трябва да преосмислите отношението си към живота и да отделяте повече внимание на емоционалното си състояние.
4-7 точки: като цяло се справяте със ситуацията, но нервното напрежение расте с всеки изминал ден. Не забравяйте за любимите си занимания и интереси. Не изпадайте в отчаяние, ако нещо не се получи. Все пак, от всяка ситуация има изход.
1-3 точки: много добре контролирате емоциите си. Това не значи, че сте хладнокръвни или безразлични, просто успявате да овладявате емоциите си. Успешно се справяте с всички проблеми и радвате близките си със своята подкрепа и помощ.
Специалистите съветват
– Като начало – открийте причината за безпокойството и оценете мащаба на „катастрофата“ – наистина ли са нужни неотложни мерки или е достатъчно да погледнете на проблема от друга страна?
– Направете план за действие, ако можете да промените нещо, и пренебрегнете ситуацията, ако не сте в състояние да й повлияете. Например: ако сутринта партньорът ви повишил тон, когато „бурята“ отмине, поговорете с него и го помолете да избягва тези реакции. А ако ви е нагрубил непознат в автобуса, то е доста глупаво да преживявате това, особено ако вече не сте там.
– Решавайте проблемите по реда на възникването им. Безсмислено е да не спите цяла нощ от тревоги за утрешната си презентация. Много по-лесно ще се справите със страха, ако се подготвите внимателно.
– Старайте се да обмисляте нещата главно за себе си. Не си струва да се вълнувате дали вашата приятелка най-накрая ще се раздели с ужасния си приятел, както я съветвате – дори и вашето мнение да е правилно, това си е нейният живот. По-добре бъдете на линия, когато ще сте й нужни.
Add comment