Със смяната на сезоните се сменят и вирусите, които ни атакуват
Зимните и пролетните причинители на инфекции се заменят от стомашно-чревните болестотворни агенти. Норовирусите и ротавирусите са най-честите виновници за ентероколитите. На тях се дължи огромна част от заболеваемостта през летните месеци. Предават се лесно и предизвикват гадене, повръщане, отпадналост, разстройство. Неразположенията отминават за ден-два при възрастните дори без лечение. По-тежко протичат при децата. Повръщането и разстройството лесно водят до дехидратация и отпадане, повишаване на температурата и главоболие.
Дизентерията и салмонелозата се дължат най-често на бактерии в млечните и месните продукти при неправилна обработка. Заболяванията протичат тежко и изискват лекарска намеса.
Сред по-опасните причинители на летен грип са коксаки вирусът и ентеровирусът 71 (EV71). Те се срещат рядко, при това в разгара на сезона, когато температурите са най-високи. Могат да предизвикат сериозни инфекции с остра симптоматика и да доведат до усложнения. За да се избегнат, е наложителна лекарска помощ.
За разлика от респираторните вируси, характерни за останалата част на годината, стомашно-чревните се предават не по въздушно-капков път, а по фекално-орален. Това означава, че много по-лесно можем да поддържаме добро здраве чрез личната си хигиена. При топло време е задължително да мием често ръцете си и да избягваме храна от съмнителни източници – павилиончета и сергии на улицата или на плажа, които нямат условия за миене на ръцете и за съхранение на продуктите в хладилник. Когато храната не се държи на студено, са й необходими два-три часа, за да стане опасна. Ако сте в движение и няма как да измиете ръцете с течаща вода и сапун, използвайте кърпички, напоени в алкохолен разтвор, или дезинфекциращи гелове. Имайте предвид, че ентеровирусите са доста устойчиви и може да се заразите с тях, използвайки чужди или недобре измити съдове и прибори. Ако планирате екскурзия и ще прекарате няколко дни на непознато място, пийте бутилирана вода.
Add comment