Ако доскоро манекенките се чудеха как да държат под контрол и без това мижавите си килограми, занапред ще трябва да наддават на тегло
При това в съкратени срокове, щом искат да си запазят работата. И френският парламент е на път да забрани на твърде кльощавите модели да работят, след като такъв закон беше приет в Италия, Испания и Израел.
Депутатите в Париж гласуваха поправка в закона за общественото здраве, чиято цел е да спре нарастването на хранителните разстройства сред момичетата, повлияни от изкривената представа за красота, която създава модата. Инициативата е на здравната министърка Марисол Турен, която намира за крайно тревожно присъствието на скелетоподобни манекенки по подиумите.
Именно Франция е страната с най-строги критерии за килограмите на моделите. Колкото по-слаба е манекенката, толкова по-голям шанс има да си намери работа там. Занапред обаче нещата ще се променят, тъй като според новия закон, за да дефилира или да се снима, моделът трябва да е на 18 години и да тежи не по-малко от 55 кг при стандартния за бранша ръст 175 см. Иначе агенциите ще плащат солени глоби.
Модата на плоските и болезнено слаби модели се появява през 70-те години на миналия век и категорично се налага през 90-те. Напоследък обаче индустрията изневери на строгите си стандарти и допусна на подиума манекенки с пищни форми и в по-напреднала възраст. Все повече се налага правилото, че продава нестандартната красота, а не унифицираните безлични форми. Днес много по-големи симпатии и популярност жънат моделите „размер плюс“, каквито са Робин Лоули, Джада Сезер и Шариф Джей, отколкото далеч по-слабите им предшественички като Кейт Мос например от времето на т.нар.„хероинов шик“ през 90-те, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment