Възможността да чуят от родителите си думи на любов, похвала, разбирането, че са нужни, дарява на децата спокойствие (чувство за стабилност) и увереност в собствените сили
Ето някои препоръки, спазването на които ще ви помогне да проявявате по-открито чувствата си към своето дете.
Повечето родители не хвалят децата си, не им говорят за своята любов, за да не ги разглезят. Но психолози установили, че разглезени (или невъзпитани) децата стават не заради множеството и скъпи подаръци или думи на поощрение и похвала, а поради непоследователност във възпитанието. Например родителите забраняват на детето да си ляга след 22 часа (или да се храни в стаята си, да гледа телевизия), а бабата и дятото с радост му разрешават. Оказало се в ситуация на двойни стандарти не по своя воля, детето започва да се чувства по-хитро и по-важно от възрастните и естествено, се възползва от това. Така че една от главните задачи на мама и тати е да въведат определени правила, които не могат да се нарушават при никакви ситуации. Така например детето трябва да има ясен режим, да знае и разбира, че не трябва да се „зъби“ на по-възрастните и да ги прекъсва, да нанася вреда на живи същества, да взема чужди вещи. В същото време правилата не трябва и да са прекалено много.
– „Браво!“, „Юнак!“ – най-често именно тези изрази използваме, за да похвалим чедото си. А всъщност това са своего рода котви, подобно на „лош“ и „мързелив“, защото тези думи нямат конкретика. Хвалете детето различно, като възрастен: „Колко се радвам, че вече си толкова голям!“, „Ти постъпи като честен човек“, „Поздравления, много съм щастлив от успехите ти!“ и т.н. Използвайте случая да похвалите детето и заради желанието му да направи, да научи нещо, отбелязвайте предложените от него интересни идеи.
Не бива да го хвалите за нещо, което доскоро е било причина за разногласията помбжду ви (например казвате: „Благодаря ти, спаси ме, когато каза на шефа ми, че ме няма вкъщи“, макар че само преди няколко дни сте му се карали за това, че е скрило лошата бележка, получена в училище).
По-често си представяйте, че сте на негово място, спомнете си дали сте искали в подобна ситуация да бъдете похвалени. Полезно е да си спомните какво сте чувствали, когато родителите ви не са забелязвали вашите добри постъпки и постижения.
Хвалете самото дете, а не само постъпките му, казвайте му: „Ти си умен, добър, красив“, „Гордеем се с теб“, иначе то ще живее с ясната увереност, че любовта и уважението трябва да се заслужат с измития под, с добрите оценки. Тогава то ще стане прекалено възприемчиво и податливо на мнението на другите.
Ако ви се иска да похвалите детето не само с думи, но и да му предадете своите чувства с ласкаво докосване, направете го.
А ако възникне необходимост да му се скарате, критикувайте не самото дете, а неговата постъпка.
Хвалете себе си всеки път, когато успеете да кажете на детето си колко много го обичате и се гордеете с него.
Add comment