Фанготерапията, или калолечението, е една от най-търсените SPA процедури
Лечебните и козметичните свойства на термалната кал се прилагат още от древността в Египет, Рим, Гърция и Индия за подмладяване и премахване на болки в ставите. Древните египтянки са я използвали основно за козметични цели, а в Аюрведа – за гинекологични заболявания. Регенерира и стяга кожата на цялото тяло.
В Бургас и Поморие чужденци от цял свят мажат телата си с вълшебната кал и с луга, защото е доказано, че те подобряват кръвообращението, правят кожата мека, гладка, красива и подхранена. Тази кал почиства, регенерира и стяга кожата по неповторим начин. Освен това лекува костно-ставни проблеми, заболявания на периферната и централната нервна система, псориазис, затлъстяване, подагра, стомашно-чревни неразположения, чернодробни и жлъчни смущения. Тя действа противовъзпалително, обезболяващо, имуностимулиращо и антиканцерогенно, активизира обмяната на веществата, укрепва костната система. Специалистите препоръчват, ако не сте успели да го направите през лятото, да отделите 10 дена от есента За терапия с кал в Поморие и това ще ви осигури имунитет през цялата зима. Едно от уникалните свойства на лиманната кал от поморийското солено езеро е изключително добрият ефект, който оказва върху половата система. Смята се, че тя може да излекува дори безплодие. Калолечението се използва и за профилактика на обостряния при хронични проблеми. Всяка процедура е добре да продължава до 20 минути.
Нека процедурите се правят през ден. а може и по-рядко, с продължителност 15-20 мин за 10-14 дни при температура на лечебната кал 38-40° С. Тези, които нямат време да ходят на процедури в Поморие, може да си купят готови козметични продукти със съдържание на лечебна кал и да се отдадат на фанготерапия у дома. Калта лесно се нанася по кожата на тялото и по желание по окосмената част на главата с меки масажни движения. След това се взема душ и следва почивка от 30-40 мин в топло помещение. Тези, които искат да разкрасят само лицето си, могат да забъркат глинена маска, като вместо глина, да използват хума. Нейните лечебни и козметични качества също са вълшебни. Доказано е, че организмът помни и се чувства добре от 3 до 6 месеца след приключването на процедурите с кал.
Да изберем терапия
Египетският метод, който се прави на открито след слънчева баня, е най-древният и предпочитан, пише списание „За жената“.
При него тялото се намазва със затоплена гъста кал, лежи се на сянка до напукване на маската, след което тялото се облива с топла морска или минерална вода.
Апликационният метод е процедура, при която тялото се намазва с топла кал, увива се в одеяло и найлон и така се лежи 15-20 мин. След това калта се отмива с минерална вода. Методът може да се прилага както на цялото тяло, така и на отделни части от него без лицето.
Казитарният метод се прилага при гинекологични заболявания (ендометрит, дисменорея, овариална хипофункция) и при мъже, страдащи от простатит и стерилитет.
Add comment