Връщането на работа след раждането е много ключово решение. Има различни неща, за които трябва да помислите, преди да предприемете тази стъпка.
Първо трябва да се подготвите психически и да вземете това решение със спокоен ум. Защото като тръгнете на работа трябва да сте спокойна, а не да се притеснявате за това как ще вървят нещата с отглеждането на бебето.
1. Осигурете човек, който да гледа детето
Първо трябва да намерите човек, който да стои непрекъснато при детето. Ако вие и съпругът ви работите, вероятно някой от вашите родители е свободен. Близък роднина най-добре ще се грижи за детето, но ако няма такъв свободен, наемете бавачка. Има фирми, които предлагат обучени, професионални и проверени хора.
2. Проведете няколко дни инструктаж
Останете с бавачката или бабата 2-3 дни, за да й покажете какво искате точно да прави. Първият ден тя ще ви гледа и ще помага, а следващите два дни – вие ще гледате и ще давате инструкции.
3. Всичко се записва и се спазва по график
Ако организирате и планирате добре нещата, всичко ще си дойде на мястото постепенно. Покажете на бавачката какви дрехи да облича, как да стелиризира бутилките и приборите за хранене на детето, каква храна да му дава и как да я приготвя. Преценете добре какви работи трябва да й възложите за пране, гладене, почистване и други, или само за хранене на детето, сменяне на памперси и разходка на чист въздух.
4. Концентриране върху работата
Много е трудно да напуснете дома си и да се съсредоточите върху работата в офиса, когато сте оставили бебе у дома. Няма полза да седите по цял ден и да се притеснявате дали на бебето не му липсва нещо. Определете си два пъти на ден време за разговори по телефона с бавачката, а през другото време се концентрирайте над работата. Колкото по-бързо приключите работата си, толкова по-навреме ще се приберете вкъщи.
5. Поддържайте приятелство с други майки на деца като вашето
Много е важно да поддържате връзка с приятелки, с които сте станали майки по едно и също време. С тях ще споделяте опит и ще обменяте информация, за начина по който те отглеждат децата си. Уверете се, че сте избрали подходящ педиатър и винаги можете да се консултирате с него, дори по телефона.
И най-важният съвет е: не изпращайте детето на ясла или детска градина, докато укрепва имунната му система и докато не сте се уверили, че е готово да понесе всички болести, които ще го връхлетят от контакта с много и всякакви деца. А това означава, че е най-добре детето да се гледа вкъщи до 3 – 3,5 годишна възраст.
Add comment