Добрата домакиня трябва да има здрави нерви и желязна воля
Според психологическо проучване, направено сред 60 000 жени, майките, които прекарват целия си ден вкъщи, често страдат от депресия, понижено самочувствие и тъга (почти всеки трети случай), внезапен безпричинен гняв (всеки пети случай), тревога (41%), стрес (повече от 50%). В същото време рискът за подобни негативни емоции при работещите жени, независимо от професията и нивото им в йерархията, е два пъти по-нисък. Според психолозите, които са обработвали данните от изследването, основната причина е изолацията, в която се намират домакините.
Обяснението е просто, но логично – работещите жени имат възможност да общуват с колегите си, да посещават места, несвързани с дома и домакинстването, да научават интересни новини и умения. Дори ако една жена не обича работата си, изпълняването на поставените задачи й носи чувство за полезност и важност, увереност в собствените способности. Не е такава ситуацията с домашната работа. Тя по признанието на по-голямата част от домакините не носи удовлетворение – понеже никога не свършва, а част от нея няма видими резултати. Още един минус е, че когато общуването с външния свят се заключава до пазаруване и срещи с приятелки, страда оценката за външността.
Повечето домакини така и не слагат по-елегантни дрехи (с практичния мотив, че няма за кого да се обличат и гримират). И дори мъжете им да не демонстрират пренебрежение, самочувствието им катастрофално спада. Специалистите смятат, че проблемът има две страни: липсата на мотив за разкрасяване, но и на външни мъжки погледи, които да дадат своето (макар и мълчаливо) одобрение, пише списание „За жената“.
Add comment